Bydgoszcz
21C
Opady
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 21 • L 21
17C
Pt
20C
Sob
20C
Nd
19C
Pon
19C
Wt
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINa Wyżynach modlono się o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki
DSCF1189 (Copy)
23.10.2016 | 20:51

Na Wyżynach modlono się o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na zdjęciu: W sanktuarium Nowych Męczenników znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Fot. Stanisław Gazda

Pasterz diecezji przewodniczył mszy świętej w Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach, transmitowanej na cały świat przez Telewizję „Polonia”, podczas której wspominano 32. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności, modląc się jednocześnie o jego rychłą kanonizację.

-To ze świątyni na Wyżynach kapłan męczennik wyruszył 19 października 1984 roku na swój męczeński szlak. Kiedy po wieloletnich staraniach uzyskano wreszcie pozwolenie na budowę nowego kościoła w Bydgoszczy, nikt nie przypuszczał, jak szczególne będzie to miejsce we współczesnych dziejach naszego miasta – przypomniał kustosz i proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski.

– Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko padł ofiarą systemu komunistycznego, zbrodniczego. Systemu, który powinien być gruntownie potępiony. To nie był przypadek ani pojedynczy los. Był to system, który dla swojej obrony stwarzał instytucje, które miały na celu eliminowanie każdego człowieka stanowiącego zagrożenie dla komunizmu- mówił w homilii Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. bp. Jan Tyrawa. -Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko ginie nie dlatego, że komunizm odniósł sukces. Ginie dlatego, że komunizm sukcesu nie odniósł, a mimo to się bronił. Została po nim tylko pustka. Fenomen tego kapłana polega na tym, że stanął wobec systemu nie z siłą militarną, ale ze słowem. To słowo okazało się być czymś najbardziej niebezpiecznym. Słowo okazało się groźniejsze niż potęga militarna, z którą ten system wiązał wszelkie nadzieję, wszelką odnowę – dodał hierarcha.

Powiązane treści