Bydgoszcz
-10C
85% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H -10 • L -10
-13C
Wt
-12C
Sr
2C
Czw
1C
Pt
1C
Sob
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaMETROPOLIA LITERankingi i ciekawostkiNajlepsza biblioteka w Polsce znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim
books-389392_1280
05.12.2016 | 14:36

Najlepsza biblioteka w Polsce znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim

Korzysta z niej blisko 3 tysiące osób.

Na zdjęciu: Średnia liczba książek wypożyczanych przez jedną osobę w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 20.

Fot. wolny dostęp

800 bibliotek z całej Polski walczyło o zwycięstwo w VI edycji ogólnopolskiego Rankingu Bibliotek organizowanego przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki. Pozycję lidera utrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego.

Tytuł najlepszej biblioteki w Polsce i w województwie kujawsko-pomorskim placówka w Barcinie uzyskała już po raz trzeci. Liczba jej czytelników od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że odwiedza ją ponad 3 tys. użytkowników. W ubiegłym roku liczba wypożyczeń na jednego czytelnika wyniosła prawie 25 książek. Średnia w województwie to około 20 egzemplarzy.

Drugie miejsce w rankingu zajęła Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie (województwo lubelskie), a trzecie – Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdrój (Dolny Śląsk). Cel rankingu to przede wszystkim pokazanie, że biblioteki to „okna do kultury”, w których są organizowane dyskusje, odczyty oraz spotkania z autorami.

Powiązane treści