Bydgoszcz
11C
Niebo głównie zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h WSW
H 13 • L 11
10C
Pt
11C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
5C
Wt
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNajpierw mural, a teraz gra miejska. Uczniowie spróbowali rozwiązać tajemnicę Rejewskiego
Rejewski-mural_SG (1)
27.10.2017 | 14:32

Najpierw mural, a teraz gra miejska. Uczniowie spróbowali rozwiązać tajemnicę Rejewskiego

Gra o Marianie Rejewskim dostępna będzie dla wszystkich chętnych.

Na zdjęciu: Mural Mariana Rejewskiego znajduje się już na ścianie budynku przy ul. Gdańskiej 10.

Fot. Stanisław Gazda

Niemal stu uczniów bydgoskich szkół zmierzyło się dziś z grą turystyczną o Marianie Rejewskim. Zabawa związana była z prezentacją niedawno powstałego muralu o bydgoskim kryptologu.

Malowidło mające uczcić człowieka, który złamał szyfr Enigmy, pojawiło się na budynku przy ul. Gdańskiej 10. Zamontowano tam także nową tablicę, podobnie jak przy Dworcowej 10 i w Zespole Szkół nr 24 przy Puszczykowej. – Chcieliśmy, aby wszystkie miejsca związane z Marianem Rejewskim były odpowiednio upamiętnione – tłumaczyła zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz na konferencji prasowej zorganizowanej obok muralu.

Projekt malowidła przy Gdańskiej został wybrany spośród prac nadesłanych z całego kraju. Komisja przedstawiła twórcom określone założenia, które miały zapewnić, że mural wpisze się w przestrzeń historyczną Śródmieścia. Narzucone zostały kolorystyka, motyw znaku wodnego, przenikanie kolorów, subtelność i dopasowanie do architektury budynku. – Urzekły nas dwie prace jednego autora, Juliana Nowickiego. Druga przedstawiała motyw nawiązujący do gazety z lat 20. Ostatecznie jednogłośnie wybraliśmy jednak projekt, którego realizację państwo widzicie – mówił plastyk miejski Marek Iwiński. Dodał też, że cieszy się z faktu, iż – choć zgłoszenia nie były jawne – wybrano propozycję twórcy z Bydgoszczy, absolwenta bydgoskiego liceum plastycznego.

Zależało mi na pokazaniu człowieka przez pryzmat jego pasji. Dodatkowym wyzwaniem był kształt, ponieważ ściana jest wysoka i wąska. Dlatego umieściłem portret realny i zarys z kodu enigmy. Napis też jest rozrzucony, żeby widz musiał połączyć litery i w pewien sposób samemu coś rozszyfrować – tłumaczył Nowicki.

W piątek spod muralu wyruszyły grupy uczniów, którzy jako pierwsi zmierzyli się z przygotowaną na tę okazję grą miejską. Jej scenariusz zakłada, że agentka o imieniu Ola przyjeżdża do Bydgoszczy, aby rozwikłać tajemnicę pozostawioną przez Rejewskiego. Aby jej pomóc, uczestnicy gry muszą odwiedzić miejsca związane z kryptologiem oraz rozwiązać zadania matematyczne. – Dzięki temu dowiedzą się też, jak wygląda topografia i architektura miasta. W grze zamieściliśmy również ciekawostki o Rejewskim i Enigmie, plan Bydgoszczy, archiwalne zdjęcia i spis literatury dla zainteresowanych – wyjaśniała Anna Nadolska z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

W grze wzięło dziś udział ok. 80 uczniów, a na najlepszych czekały upominki. Gra jest dostępna dla wszystkich w wersji papierowej w muzeum, a wkrótce pojawi się też na stronach internetowych instytucji oraz urzędu miasta.


Powiązane treści