Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nasz patronat medialny: Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci

Dodano: 15.03.2018 | 14:13

Na zdjęciu: Konferencja prasowa w Kurii Diecezjalnej.

Fot. Stanisław Gazda

W Niedzielę Palmową (25 marca) Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” zaprasza na XVIII Misterium Męki Pańskiej do Fordońskiej Doliny Śmierci. Wydarzenie co roku angażuje około 350 osób (wolontariuszy) – w tym ok. 250 aktorów i gromadzi ponad 20 tysięcy widzów (również z kraju i zagranicy).

Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej będzie diecezjalnym wkładem w obchody Światowego Dnia Młodzieży. Bo – jak powiedział ks. Krzysztof Buchholz, Diecezjalny Duszpasterz Akademicki – jest to dzieło młodzieży, która kilkanaście lat temu, odczytując znaki czasu, postanowiła wykorzystać Fordońską Dolinę Śmierci, to szczególne miejsce naznaczone męczeństwem i śmiercią, do zaprezentowania tu nie tylko odtworzenia męki Chrystusa, ale przede wszystkim do niesienia sobą jakiegoś ważnego przesłania.

„Nie zostawię was” – to hasło tegorocznego XVIII Misterium Męki Pańskiej. Będzie ono nie tylko opowieścią o historycznych wydarzeniach, o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale przede wszystkim próbą spojrzenia, jak bardzo ta historia dzieje się dziś, pośród naszych spraw, w naszej codzienności, i jak bardzo nas przemienia. Misterium, to także swoiste zaproszeniem do odkrycia w sobie tej prawdy, do, mimo codziennych obowiązków, zadań i zabiegania – usłyszenia głosu Boga, który wzywa każdego z nas po imieniu, do refleksji nad tym, co Chrystus dla nas uczynił, jak Go widzimy dzisiaj, kim On dla nas jest, czy mamy w sobie tę świadomość, że możemy na Niego liczyć?

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, w tym roku będzie pomagał Zacheusz – postać biblijna Nowego Testamentu, do której na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie odwołał się również Papież Franciszek. To bogaty człowiek, zwierzchnik celników, który jest bardzo zakompleksiony w sobie.

Zacheusz może się wydawać niepoprawnym indywidualistą, niemożliwym do „zaszufladkowania” – tam, gdzie ludzie ochoczo przyłączają się do rozentuzjazmowanych lub rozgniewanych tłumów, on instynktownie szuka miejsca, by ukryć się w gałęziach sykomory. Nie robi tego z powodu pychy, jakby się mogło wydawać, przecież ma świadomość swego „małego wzrostu” i wielkich słabości, wie, że nie potrafi sprostać absolutnym wartościom i wyzwaniom. Swoją prywatność, dystans i spojrzenie z lotu ptaka potrafi i skłonny jest porzucić tylko wtedy, gdy ktoś do niego „przemówi po imieniu” — wtedy może się zdarzyć, że nagle przyjmie również owe absolutne wymagania i zmieni swoje życie. Przemówić do Zacheusza może jednak tylko ten, dla kogo ów człowiek ukryty w gałęziach sykomory nie jest kimś obcym i nieznajomym; ten, kto nim nie pogardza i komu nie jest obojętny; ten, dla kogo nie jest dalekie także to, co dzieje się w jego myśli i sercu – mówiła Mariola Ciesielska, autorka scenariusza i reżyser widowiska.

Zacheuszów jest wśród nas niemało….. Wielu z nas trzyma się na „obrzeżach”, i pewnie nie bez powodu. Być może trzymają się na uboczu także dlatego, iż — podobnie jak Zacheusz – dobrze wiedzą, że sami nie posprzątali jeszcze przed własnym domem; wiedzą lub raczej wyczuwają, że to i owo muszą jeszcze zmienić we własnym życiu – usłyszeliśmy podczas dzisiejszej konferencji prasowej przybliżającej niedzielne wydarzenie w Fordonie.

Historia fordońskiego Misterium Męki Pańskiej sięga roku 2001, w którym po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową. Dało to początek pięknej tradycji, która jest kontynuowana i która podejmuje co raz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i światła wydarzenia pasyjne. Główną motywacją organizatorów jest dostrzegana konieczność przywrócenia temu miejscu śmierci ponad 1200 obywateli miasta podczas II wojny światowej, należnej czci, hołdu i pamięci. 7 października 2008 roku świątynia Matki Boskiej Królowej Męczenników, usytuowana przy Dolinie Śmierci, podniesiona została do rangi sanktuarium, a kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku.

Wyjątkowość bydgoskiego Misterium, tkwi w corocznym nowym, niepowtarzalnym scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje ukazana w perspektywie różnych wydarzeń historycznych, bądź współczesnych, biblijnych, bądź obyczajowych, różnych postaci, bądź problemów życiowych.

Dotychczasowe tytuły przedstawień:-         2001 r. „Ludzkie sprawy”,         2002 r. „Dialog pokoleń”, 2003 r. „Miriam”, 2004 r. „Historia zdrajców”, 2005 r. „Cóż to jest prawda?”, 2006 r. – „Bóg – Honor – Ojczyzna, 2007 r. „Via Dolorosa”, 2008 r. „Miłujmy czynem i prawdą, 2009 r. „Dlaczego Mnie prześladujesz”, 2010 r. „Crux mea, lux mea”, 2011 r. „Duc in altum, 2012 r. „A jednak…” 2013 r. – z powodu złych warunków atmosferycznych nie odbyło się, 2014 r. „ICHTIS”, 2015 r. – „Non abbiate paura!”, 2016 r. „Krew i Woda”, 2017 r. – ECCE HOMO.

Niezwykłość tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że organizacją i koordynacją całości zajmują się ludzie młodzi: studenci ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „POKOLENIE” oraz Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „MARTYRIA”, we współpracy z Wolontariatem Młodzieżowym 4don4LORD, Fundacją „Wiatrak” oraz innymi wspólnotami Sanktuarium Królowej Męczenników. Wsparciem i doświadczeniem służą również starsi, często od początku związani z dziełem Misterium.

Zaangażowanie obejmuje różne dziedziny, od oprawy artystycznej, obsady aktorskiej, poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów, po dbałość o zaplecze gospodarcze. Organizatorzy to osoby płomiennego ducha, wspierane przez fachowców; przedstawicieli różnych umiejętności.

Około 350 osób (wolontariuszy) – w tym ok. 250 aktorów – bierze udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu Misterium. Praca ta to opracowanie artystyczne i organizacyjne przedsięwzięcia, próby przed Misteriami, przygotowanie dekoracji i strojów, zapewnienie wyżywienia dla wszystkich uczestników prób oraz bezpośrednie zaangażowanie aktorskie w Misterium.

Dużą pomocą do zaistnienia tego dzieła jest również wsparcie ze strony lokalnych firm, instytucji, osób prywatnych oraz mediów. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia będzie Metropolia Bydgoska PL.

Scenariusz i reżyseria: Mariola Ciesielska. Głowni aktorzy: Łukasz Nowacki – Jezus, Małgorzata Kwiatkowska– Maryja, Mariusz Odjas – Centurion, Jacek Jędrzejczyk – Piłat i Wojtek Mizikowski –Zacheusz.

XVIII Misterium Męki Pańskiej odbędzie się 25 marca w Fordońskiej Dolinie Śmierci w dwóch odsłonach: o godzinie 16.00 i 20.00.