Bydgoszcz
-3C
Niebo częściowo zachmurzone
38% wilgotność
Wiatr: 11km/h E
H -3 • L -3
-4C
Nd
-1C
Pon
-0C
Wt
4C
Sr
5C
Czw
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNie będzie szynobusa do Berlina. Przynajmniej na razie
Arriva Bydgoszcz Główna
18.02.2016 | 18:26

Nie będzie szynobusa do Berlina. Przynajmniej na razie

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom pociąg do stolicy Niemiec rozpocznie swój bieg w Pile, a nie w Toruniu.

Na zdjęciu: Nowe połączenie nie obejmie na razie Bydgoszczy. Będzie kursowało z Piły.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

12 marca ruszy nowe połączenie kolejowe z Berlinem. Ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie obejmie ono swym zasięgiem województwa kujawsko-pomorskiego.

Na początku lutego marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak poinformowała, że negocjacje w sprawie uruchomienia kursów z zachodniej Polski do Berlina zakończyły się sukcesem. Dla naszego regionu była to także istotna informacja – jeden ze składów Arrivy, która miała pełnić funkcję podwykonawcy Przewozów Regionalnych, rozpoczynałby swój bieg z Torunia i docierał także do Bydgoszczy.

Tymczasem okazało się, że sprawa nie jest taka prosta jak przewidywano. O ile Przewozy Regionalne dogadały się z władzami województwa wielkopolskiego, o tyle z zarządem regionu kujawsko-pomorskiego – już nie. Jak tłumaczy marszałek Piotr Całbecki, o propozycji uruchomienia połączenia dowiedział się niedawno, a decyzja o jego ewentualnym dofinansowaniu musi zapaść chociażby po analizach rozkładu jazdy. – Nie mamy także zabezpieczonych środków na ten cel – wskazywał na antenie Radia PiK Całbecki.

Efekt – w marcu połączenia do Berlina przez Gorzów Wielkopolski będą realizowane, tyle że z Piły. Czy i kiedy pociągi tej relacji mogłyby zostać wydłużone o stolice Kujawsko-Pomorskiego – na razie nie wiadomo.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail