Bydgoszcz
-1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -1 • L -1
-0C
Wt
-1C
Sr
-6C
Czw
-5C
Pt
-4C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNie ma zgody na wycinkę kasztanowców z placu Kościeleckich. „Konserwator bierze odpowiedzialność za stan drzew”
plac_koscieleckich_kasztanowiec_pien_SG
09.11.2017 | 11:01

Nie ma zgody na wycinkę kasztanowców z placu Kościeleckich. „Konserwator bierze odpowiedzialność za stan drzew”

Na zdjęciu: W ostatnich miesiącach w wyniku silnych wiatrów na placu Kościeleckich przewróciły się trzy kasztanowce.

Fot. Stanisław Gazda

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zezwolił miastu na wycinkę jedenastu kasztanowców, które pozostały na placu Kościeleckich. – Decyzję rozumiemy w ten sposób, że konserwator bierze pełną odpowiedzialność za stan drzew w tym miejscu – odpowiada Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Rafała Bruskiego.

Decyzja zapadła w poniedziałek po analizie wniosku miejskich urzędników oraz ekspertyzy wykonanej w połowie września przez dolnośląską firmę Eko-Trek zajmującą się kompleksowym badaniem stanu drzewa. Mimo że znalazły się w niej informacje o osłabieniu drzew i zaburzeniu ich statyki, rekomendowała ona w pierwszej kolejności próbę ich uratowania poprzez zmniejszenie koron kasztanowców, zastrzegając jednak, że osłabienie ich może skutkować w późniejszym czasie wycinką.

I to właśnie na ten pierwszy zapis powołuje się konserwator, odmawiając pozwolenia na wycinkę kasztanowców. Jego zdaniem, ekspertyza „jednoznacznie wskazuje na konieczność podjęcia wszelkich działań pozwalających na pozostawienie drzew”. W piśmie przekazanym bydgoskiemu ratuszowi czytamy także, że niezbędna jest nie tylko korekta koron wszystkich drzew, ale również poprawa warunków glebowych (to następstwa przebudowy placu w latach 70.) oraz likwidacja szrotówka kasztanowcowiaczka, motyla będącego szkodnikiem kasztanowców. WKZ przypomina także, że drzewa na placu Kościeleckich stanowią „historyczną kompozycję urbanistyczną”.

– Miasto nie zamierza odwoływać się od decyzji konserwatora. Jednocześnie, zastosujemy się do jego zaleceń zawartych w decyzji – komentuje Marta Stachowiak. I dodaje, że wniosek o wycinkę kasztanowców był efektem „troski o bezpieczeństwo mieszkańców”. Przypomnijmy, że w ostatnich kilkunastu miesiącach pod naporem wiatru padły trzy kasztanowce, kolejnych sześć wycięto z powodu złego stanu sanitarnego.

Przeciwko wnioskowi o wycinkę drzew protestowali między innymi radni Prawa i Sprawiedliwości. Plac Kościeleckich miał być w najbliższych miesiącach rewitalizowany. Jak zapewniała kilka dni temu zastępca prezydenta miasta Anna Mackiewicz, projekt zmian uwzględniał funkcjonowanie na nim wszystkich drzew.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail