Bydgoszcz
11C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 11 • L 11
5C
Sr
5C
Czw
-0C
Pt
4C
Sob
3C
Nd
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportNie żyje Irena Szewińska. Wybitna lekkoatletka była związana z Bydgoszczą
Irena_Szewinska_i_Konstanty_Dombrowicz_wikipedia, Robert Sawicki
30.06.2018 | 09:06

Nie żyje Irena Szewińska. Wybitna lekkoatletka była związana z Bydgoszczą

Na zdjęciu: W 2005 roku Irena Szewińska została honorowym obywatelem miasta.

Fot. wikipedia creative commons/ Robert Sawicki

W piątek wieczorem po długiej chorobie zmarła Irena Szewińska.  Trzykrotna mistrzyni olimpijska miała 72 lata.

O śmierci wybitnej lekkoatletki poinformował Polską Agencję Prasową jej mąż. Szewińska od dłuższego czasu zmagała się z chorobą nowotworową. Ostatnio jednak czuła się lepiej i pojawiła się nawet na Pikniku Olimpijskim. Zmarła w piątek około godziny 23:30 w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie.

W trakcie kariery sportowej Szewińska zdobyła siedem medali igrzysk olimpijskich: trzy złote (w Tokio w 1964 w sztafecie 4×100, w Meksyku w 1968 w biegu na 200 m i Montrealu w 1976 w biegu na 400 m), dwa srebrne (jeden w skoku w dal!) i dwa brązowe. Była także wielokrotną medalistką mistrzostw  Europy, rekordzistką świata, najlepszą sportsmenką 1974 roku wg United Press International i czterokrotną zwyciężczynią plebiscytu Przeglądu Sportowego.

Po zakończeniu kariery zasiadała w zarządzie Polskiego Związku Lekkoatletyki (1980-2009, od 1997 jako prezes) oraz w Radzie IAAF, była wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i przedstawicielem MKOL sprawdzającym stan przygotowań do igrzysk.

Szewińska była silnie związana z Bydgoszczą. W 2005 roku radni nadali jej tytuł honorowego obywatela miasta, a dwa lata później – wraz ze Zbigniewem Bońkiem, Rafałem Blechaczem i Adamem Sową – zapoczątkowała aleję autografów na ul. Długiej.  Jako działacz krajowych i międzynarodowych organizacji zabiegała też o przyznanie Bydgoszczy wielu imprez lekkoatletycznych. Następnie wielokrotnie gościła nad Brdą w trakcie tych wydarzeń.


Powiązane treści