Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
63% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 17 • L 17
13C
Pt
16C
Sob
17C
Nd
20C
Pon
17C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINiepełnosprawność ukazana w pozytywnym świetle. Na filmowym festiwalu
dziecko_niepełnosprawność_wózek_wolnydostęp
27.08.2017 | 17:32

Niepełnosprawność ukazana w pozytywnym świetle. Na filmowym festiwalu

Na zdjęciu: Podczas festiwalu będzie można przekonać się, że niepełnosprawność to nie tylko smutek i ciągła walka z przeciwnościami, ale również radość.

Fot. wolny dostęp

Już po raz czwarty w Bydgoszczy odbędzie się Mały Festiwal Ty i Ja organizowany w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Wydarzenie jest okazją do spojrzenia na osoby zmagające się z chorobą lub niepełnosprawnością w inny sposób.

Impreza, organizowana przez Stowarzyszenie Bez Ograniczeń wraz z Zespołem Szkół nr 19, promuje ideę integracji. Najważniejszym celem festiwalu jest oswojenie z tematem niepełnosprawności oraz wykreowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej. Następuję to dzięki przełamaniu stereotypów poprzez film, muzykę, sztukę oraz dialog i bycie razem.

Gala festiwalu odbędzie się 4 września o godzinie 18:00 w bydgoskim kinie Helios. Podczas niej odbędzie się projekcja kilku polskich filmów. – Każdy z nich poruszy inny problem, zobaczymy jakie pokłady determinacji, siły i jednocześnie pokory rozbudza niepełnosprawność, jak zmienia się człowiek zarówno niepełnosprawny od urodzenia, jak i ten, który swą sprawność utracił. Zajrzymy również do pięciu domów, by poznać emocje, radości, ale również lęki rodziców dziecka z niepełnosprawnością – zapowiadają organizatorzy. Wyemitowane zostaną następujące filmy: „Michał” w reż. Piotra Januszkiewicza (film z audiodeskrypcją), „Wstawaj i walcz” w reż. Weroniki Pliszki oraz „Nasze marzenie” w reż. Pawła Mikołajczyka i Sylwii Pradelok.

Gościem festiwalu będzie artystka malująca stopami – Małgorzata Waszkiewicz. Kobieta zaprezentuje swoją twórczość oraz opowie o tym, jak to jest być całkowicie uzależnioną od drugiej osoby, a jednocześnie być szczęśliwym człowiekiem. – Swoim optymizmem zaraża innych, a przede wszystkim uczy doceniać każdy dzień i to co się ma. Po tym spotkaniu refleksja nad życiem gwarantowana – zapewniają organizatorzy.

Całość dopełni muzyka na żywo, którą zapewnią Diana i Adam Rusinek, czyli duet córki i ojca. Utwory będą prezentowane w wersji akustycznej.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Powiązane treści