Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 19 • L 19
18C
Pt
19C
Sob
25C
Nd
30C
Pon
29C
Wt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNoc Bibliotek 2016
NB_LOGO_kolo_2016
03.06.2016 | 13:28

Noc Bibliotek 2016

Na zdjęciu: Logo akcji

Fot. materiały prasowe

Wolno czytać! – tak brzmi hasło drugiej edycji Nocy Bibliotek, która odbędzie się 4 czerwca. W ogólnopolskiej akcji udział weźmie ponad 1000 bibliotek z całego kraju. Cztery z nich znajdują się w Bydgoszczy.

Akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej ma na celu nie tylko promocje czytelnictwa, ale również ukazanie biblioteki, jako miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z której zasobów warto korzystać. Instytucje biorące udział w Nocy Bibliotek przygotowują specjalne na tę okazję nieco inne, bardziej oryginalne, sposoby pokazania swoich zbiorów. W obchodzonym właśnie Roku Sienkiewicza, organizatorzy zachęcają, by sięgnąć do jego dzieł i zainspirować się np. cytatami z jego powieści. Jednak każda biblioteka sama decyduje o tym, co zaprezentuje przybyłym gościom.

W Bydgoszczy udział do udziału w akcji zgłosiły się 4 biblioteki: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, Biblioteka „Pod Aniołami” Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Biblioteka Zespołu Szkół nr 6 oraz Biblioteka szkolna Zespołu Szkół nr 1.

Zobacz też: Europejska Noc Muzeów [ZDJĘCIA]

Najwięcej atrakcji przygotowano w Bibliotece Wojewódzkiej. Od 14:00 do 20:00 odbywać się tam będą warsztaty dotyczące m.in. tworzenia filmu ze zdjęć, prezentacji książki metodą booktalkingu, czy kolekcjonowania materiałów w sieci. Będzie można też zobaczyć wystawy np. eksponatów zgromadzonych prze PBW oraz posłuchać prelekcji dotyczącej trzech żon Sienkiewicza lub najciekawszego cytatu Szekspira. Nie zabraknie również gier i zabaw. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na najciekawszy strój bibliofila. Uczestnicy zobaczą też film „Gadające głowy”.

Inny film będą mogli zobaczyć ci, którzy odwiedzą Bibliotekę Zespołu Szkół nr 6. Temat organizowanej tam akcji brzmi: Nasz przyjaciel Charlie. O 20:00 rozpocznie się czytanie książek o historiach chłopca. Następnie odbędą się m.in. zajęcia plastyczne, gry i zabawy oraz projekcja filmu „Charlie i fabryka czekolady”. Dzieci uczestniczące w akcji będą nocować w bibliotece.

Nieco krócej potrwa Noc Bibliotek w bibliotece „Pod Aniołami”. Impreza rozpocznie się już o 16:00, a jej trakcie będzie można m.in. wysłuchać koncertu orkiestry szkolnej Zespołu Szkół Muzycznych, zobaczyć występ teatru TAKT, uczestniczyć w warsztatach literacko-plastycznych oraz wziąć udział w konkursie kulinarnym.

Piknik czytelniczy dla dzieci to propozycja przygotowana przez  uczniów wraz z nauczycielem bibliotekarzem z Zespołu Szkół nr 1. Tematem spotkania będzie – Afryka – bajki, opowieści afrykańskie, zabawy i zagadki. Akcja skierowana jest do dzieci przebywających w godz. 15:00-18:00 na festynie rodzinnym osiedla Wilczak-Jary.

Dokładny harmonogram poszczególnych imprez dostępny jest u pracowników instytucji biorących udział w akcji oraz na stronie internetowej Nocy Bibliotek. Wydarzenie dofinansowywane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązane treści