Bydgoszcz
14C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 14 • L 14
15C
Pon
16C
Wt
25C
Sr
32C
Czw
34C
Pt
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowa, chwilowa „zebra” na ul. Focha. Korki i konsternacja [ZDJĘCIA]
Focha_happening_SG (24)
22.09.2017 | 14:10

Nowa, chwilowa „zebra” na ul. Focha. Korki i konsternacja [ZDJĘCIA]

Nowe przejście dla pieszych na ul. Focha. Dziś w wersji testowej.

Na zdjęciu: Testowe przejście dla pieszych na ul. Focha.

Fot. Stanisław Gazda

Przez kilkanaście minut na ul. Focha funkcjonowało nowe przejście dla pieszych. Kierowcy przecierali oczy ze zdziwienia…

W samo południe drogowcy sprawili kierowcom sporą niespodziankę – na wysokości Opera Hostel-u, uruchomili tymczasowe przejście dla pieszych – mniej więcej w połowie drogi pomiędzy funkcjonującymi przejściami dla pieszych.

Dzieli je odległość około trzystu metrów. To dla spieszących się do Opery Nova lub na Wyspę Młyńską spory odcinek. Nieraz widywałem przebiegających przez tę ruchliwą ulice dla skrócenia sobie drogi. Dzisiaj, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Stowarzyszenie Społeczne Rzecznik Pieszych zaproponowało to dodatkowe przejście dla pieszych – mówi Paweł Górny ze Stowarzyszenia.

Ta nowa trasa miała dziś zachęcić mieszkańców Bydgoszczy do łatwiejszego i szybszego dotarcia na Wyspę Młyńską, gdzie organizowane są atrakcyjne imprezy związane z Dniem Bez Samochodu i Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Rzecznik Stowarzyszenia nie ukrywa, że celem happeningu było również zwrócenie uwagi na prawa pieszych, proponowanie przejść z myślą o nich, ale też przetestowanie rozwiązania, które być może już wkrótce zostanie wprowadzone w życie.

W strefie śródmiejskiej ruch pieszych powinien być szczególnie promowany – dodaje Górny – a to przejście, gdyby powstało znacznie ułatwiłoby dojście zarówno do Opery Nova, Wyspy Młyńskiej jak i całego śródmieścia. To naszym zdaniem jak najbardziej zasadny projekt.

Pojawienie się nowego przejścia dla pieszych spowodowało konsternację u kierowców – natychmiast spowolnił się ruch uliczny i zaczęły się tworzyć korki. Paweł Górny ocenia, że jest to efekt zaskoczenia. Gdy przejście będzie funkcjonowało oficjalnie i na stałe – nie powinno stwarzać żadnych problemów.

Powiązane treści