Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 6 • L 6
9C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowa rzeźba stanie w Bydgoszczy. Tuż nad Brdą
Mostowa-Brda-centrum-1200x800-JW
09.10.2017 | 11:20

Nowa rzeźba stanie w Bydgoszczy. Tuż nad Brdą

Jej odsłonięcie ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Na zdjęciu: Rzeźba ma powstać w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Fot. JW / archiwum

Rzeźba Flisaka, czyli przedstawiciela grupy zawodowej zajmującej się rzecznym transportem towarów, ma jeszcze w tym roku stanąć w Bydgoszczy. Pomysłodawcą i fundatorem tego elementu w przestrzeni miejskiej jest Ambasada Węgier.

Nowa rzeźba ma stanąć na nadbrzeżu obok mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Miejsce to ustalono podczas zeszłotygodniowego spotkania, w którym uczestniczyły osoby zaangażowane w projekt. Są to: konsul honorowy Węgier Marek Pietrzak, artysta rzeźbiarz Michał Kubiak, plastyk miejski Marek Iwiński oraz architekt miasta Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz. Podjęcie decyzji poprzedziły rozmowy. – Konsul wskazywał na miejsce bardziej oddalone od mostu. Jednak ja uważam, że ta lokalizacja jest na tyle ciekawa, że tworzy pewną oś widokową. Szczególnie zależało mi na stworzeniu kontekstu rzeźby względem mostu i jego osi widokowej. Myślę, że będzie to atrakcyjne dla turystów i mieszkańców – podkreśla Iwiński.

Jak udało nam się ustalić, pracę nad tym projektem są już na zaawansowanym etapie. – Rzeźba jest przygotowywana – mówi Michał Kubiak, jej twórca. Odsłonięcie rzeźby ma odbyć się jeszcze w tym roku. Osoby zaangażowane w projekt twierdzą, że nastąpi to w grudniu. – Rzeźba zostanie podświetlona w atrakcyjny sposób – zapowiada Iwiński.

Powstanie rzeźby Flisaka nie jest przypadkowe. Nawiązuje ono do traktatu wodnego, historii oraz… Węgier. O pomysł powstania tej rzeźby spytaliśmy Marka Pietrzaka, lecz konsul honorowy Węgier nie chce jak na razie rozmawiać na ten temat. Historię powstania rzeźby oraz jej wygląd prezentujemy TUTAJ.


Powiązane treści