Bydgoszcz
-7C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H -7 • L -7
-1C
Wt
1C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
8C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowe autobusy dla Bydgoszczy. Albo mercedesy, albo solarisy
autobus, MZK Bydgoszcz, Solaris - ST (1)
20.07.2017 | 09:10

Nowe autobusy dla Bydgoszczy. Albo mercedesy, albo solarisy

MZK poznały propozycje firm zainteresowanych dostawą zimą przyszłego roku dziesięciu autobusów przegubowych.

Na zdjęciu: Solaris jako jedna z dwóch firm zaproponował MZK swoje autobusy. Jego oferta jest jednak nieznacznie droższa od konkurenta.

Fot. Sebastian Torzewski

Firmy Solaris oraz EvoBus, dystrybutor marki Mercedes, stanęły do przetargu na dostawę dziesięciu nowych przegubowych autobusów dla Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. I choć ich oferty są wyższe niż zakładany budżet, to z informacji ratusza wynika, że postępowanie zostanie rozstrzygnięte pozytywnie.

Przewidywany budżet na zakup kolejnej partii autobusów dla miejskiej spółki wynosił blisko 14,15 mln złotych. Oferenci oczekiwali więcej – Solaris za swoje pojazdy chce 14,33 mln zł, a EvoBus – o 100 tysięcy złotych mniej. Urząd miasta przekazał jednak informację o otwarciu kopert na swojej oficjalnej stronie, co jednoznacznie wskazuje, że dodatkowe środki na wyłonienie zwycięzcy się znajdą.

Warunki przetargu obejmują dostawę dziesięciu 18-metrowych autobusów wyprodukowanych już w 2018 roku, a wszystkie pojazdy mają dotrzeć do MZK najpóźniej ostatniego dnia lutego przyszłego roku. Każdy autobus musi być niskopodłogowy, posiadać przynajmniej 135 miejsc dla pasażerów, w tym 40 siedzących, silnik zgodny z normami EURO 6, bezprzewodowy internet, gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz klimatyzację. Dostawca musi także zagwarantować trzyletnią gwarancję eksploatacyjną (wymiennie z przebiegiem – 300 tysięcy kilometrów).

Kluczowym elementem przetargu była cena, która stanowiła aż 83 procent wagi końcowych wyników. Ponadto, analizowane będą materiały, z których wykonany będzie pojazd (15 proc.) oraz liczba miejsc dostępna z poziomu niskiej podłogi (2 proc.).

To kolejna dostawa autobusów dla miejskiej spółki. Przypomnijmy, że zimą flota MZK wzbogaciła się o jedenaście mercedesów.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail