Bydgoszcz
4C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 4 • L 4
6C
Wt
8C
Sr
11C
Czw
11C
Pt
8C
Sob
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowe oświetlenie w Bydgoszczy. Ma być nowocześnie i oszczędnie
Andrzej Lis oświetlenie
11.12.2015 | 13:42

Nowe oświetlenie w Bydgoszczy. Ma być nowocześnie i oszczędnie

W ostatnich miesiącach w mieście pojawił się Inteligentny System Oświetlenia.

Na zdjęciu: Działanie nowego systemu tłumaczył prezes firmy Apanet, Andrzej Lis.

Fot. ST

W Bydgoszczy zamontowano nowe systemy oświetleniowe. Projekt przygotowany przez firmę Apanet jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i ma przynieść miastu spore oszczędności.

Inteligentne Systemy Oświetleniowe pojawiły się w Bydgoszczy w czerwcu, a ich wdrażanie zakończyło się w październiku. Kosztem ponad 20 milionów złotych (niemal połowa tej kwoty został sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska) wymieniono 7,3 tys. z około 11 tys. należących do miast opraw. Ma się to przyczynić się do znacznego ograniczenia kosztów. – O 60% zmniejszy się zużycie energii – zapewnia prezes firmy Apanet, Andrzej Lis.

Technologie wykorzystane przez Apanet mają sprawić, że możliwe będzie dostosowanie poziomu świecenia do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych. Odpowiednie ustawienia pozwolą np. na wykorzystanie całej mocy przy przejściach dla pieszych oraz na oszczędność energii w mniej newralgicznych punktach. Znacznie łatwiejsze i tańsze ma być również postępowanie w przypadku awarii. Gdy do niej dojdzie, serwisanci zostaną powiadomieni, w którym miejscu potrzebna jest interwencja oraz jaka jest historia działania konkretnej lampy.

– To jest największy tego typu projekt w tej części Europy i jeden z najnowocześniejszych na całym kontynencie – zapewniał Lis. – Technologia jest otwarta, więc w przypadku modernizacji miasto nie musi ograniczać się do jednego dostawcy, ale może wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę – tłumaczył prezes firmy, która wcześniej montowała podobne technologie na zjazdach autostrad A1 i A4 oraz na obwodnicy Jędrzejowa.

Powiązane treści