Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 12 • L 12
15C
Pon
17C
Wt
14C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowe ulice w Bydgoszczy. Niektóre nazwy są… nietypowe
rada miasta - ST
29.03.2017 | 13:21

Nowe ulice w Bydgoszczy. Niektóre nazwy są… nietypowe

Na zdjęciu: Radni przyjęli nowe nazwy ulic.

Fot. ST

W czasie środowej sesji radni przyjęli uchwały dotyczące nowych ulic w Bydgoszczy. Niektóre nazwy są dosyć nietypowe.

Ulice Przemysła II, Domasława Chrośnica, Kazimierza Konradowica, Arnolda, Książęca, Boguszy z Kościelca, Niemierzy, Olta Żyrowica, Jana z Płonkowa i Janusza Wojsławica, czyli nazwy związane z historią i legendami Wyszogrodu pojawią się w rejonie ul. Pod Skarpą i Zamczysko. Problem z ich odczytaniem podczas sesji miał przewodniczący Zbigniew Sobociński, a w projekcie znalazł się błąd, gdzie człon „Chrośnica” został zastąpiony słowem „Chrośnicy”. Ostatecznie jednak wszyscy obecni radni poparli pomysł.

Droga wewnętrzna przy ul. Zamczysko, gdzie  planowana jest budowa dwunastu domków jednorodzinnych, będzie nosić nazwę ul. Dobiesława Puchały. Inwestor proponował ul. Zielone Wzgórza, ale ostatecznie zgodził się na zgłoszonego przez Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego rycerza z przełomu XIV i XV wieku.

Wątpliwości dotyczyły też adresu znajdującego się w rejonie ul. Sybiraków i Pod Skarpą. ZDMiKP chciał, aby patronem został Bolesław Kurzyński, ale Rada Osiedla Nowy Fordon zaproponowała kandydaturę ks. Leona Tychnowskiego. Ostatecznie do radnych trafił projekt zakładający utworzenie ul. ks. Józefa Kutermaka.

Drobną korektę wprowadzono za to na wiadukcie wzdłuż ulicy Żeglarskiej, który dotychczas nosił imię płk. Ryszarda Kuklińskiego. W związku z faktem, że w październiku prezydent Andrzej Duda mianował Kuklińskiego generałem, nazwa wiaduktu została zaktualizowana.

Powiązane treści