Bydgoszcz
4C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 4 • L 4
15C
Pon
12C
Wt
15C
Sr
9C
Czw
11C
Pt
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowoczesne laboratoria w bydgoskich szkołach. W dwóch placówkach
laboratorium, wolny dostęp
21.12.2016 | 11:52

Nowoczesne laboratoria w bydgoskich szkołach. W dwóch placówkach

Polsko-norweska współpraca kwitnie.

Na zdjęciu: Laboratoria mają być wyposażone w najnowsze stanowiska badawcze.

Fot. wolny dostęp

„Laboratoria Czystej Energii” powstaną w dwóch bydgoskich szkołach: Zespole Szkół Budowlanych im. J. Gagarina oraz Technikum II ZS nr 12 im. Jana Sobieskiego. Ich utworzenie to efekt polsko-norweskiej współpracy dla poszanowania energii i klimatu. 

Głównym celem programu jest stworzenie bazy laboratoryjnej wyposażonej w najnowsze stanowiska badawcze przygotowane do kształcenia profesjonalistów w zawodach technik chłodnictwa i klimatyzacji oraz technik energetyk i technik budownictwa. Laboratoria mają pełnić funkcję ośrodków edukacyjnych w zakresie ekologii i ekonomicznego korzystania ze źródeł energii dla społeczności lokalnej. Opracowywanie koncepcji stworzenia laboratoriów ma się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Już wybrano miejsca, w których powstaną laboratoria efektywności energetycznej. Pierwszym z nich jest Technikum II ZS nr 12 im. Jana Sobieskiego w Bydgoszczy. – W planach jest budowa nowego pawilonu, w którym znajdzie się nowoczesne laboratorium pasywne „Four seasons”. Będzie wyposażone w najnowsze stanowiska badawcze zasilane urządzeniami OZE (to m. in. pompa ciepła, kolektor słoneczny, panele fotowoltaiczne, elektrownia wiatrowa, gruntowy wymiennik ciepła czy aparatura kontrolno-pomiarowa), które oprócz pełnienia funkcji energetycznej będą poligonem doświadczalnym dla młodych energetyków. W laboratorium uczniowie będą mogli dokonywać analiz zarówno pomiarów ciepła jak i energii elektrycznej – informuje urząd miasta.

Inaczej będzie w Zespole Szkół Budowlanych im. J. Gagarina. Laboratorium powstanie w istniejącym już budynku szkoły, który przejdzie modernizację. – Będzie to poligon badawczy związany z budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Laboratorium ma także umożliwić badanie energooszczędności zastosowanych materiałów i instalacji. Będzie tam można przeprowadzać szkolenia i zajęcia otwarte dla społeczności lokalnej – podkreślają przedstawiciele urzędu miasta.

Projekt realizowany jest z Funduszu Współpracy Dwustronnej Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej dla Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. W jego przeprowadzaniu uczestniczyć będą eksperci z zakresu budownictwa z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a swoją wiedzą dotyczącą edukacji praktycznej podzielą się partnerzy norwescy z Dalane High School and Bryne High School.

Powiązane treści