Bydgoszcz
11C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 13 • L 9
16C
Sob
15C
Nd
19C
Pon
16C
Wt
15C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNowy honorowy obywatel Bydgoszczy. To znany aktor
Leonard Pietraszak Bydgoszcz
24.05.2018 | 08:28

Nowy honorowy obywatel Bydgoszczy. To znany aktor

Leonard Pietraszak dołączył do grona honorowych obywateli naszego miasta.

Na zdjęciu: Bydgoski autograf Leonarda Pietraszaka odsłonięty przez aktora w 2012 roku.

Fot. Pit1233 / Wikipedia

Leonard Pietraszak, odtwórca ról Kramera w „Vabanku” czy Karola Stelmacha w „Czterdziestolatku”, został w środę honorowym obywatelem Bydgoszczy. Rada miasta decyzję podjęła przez aklamację.

Znany aktor urodził się w 1936 roku w Bydgoszczy i tutaj spędził swoje dzieciństwo oraz młodość. Gdy się urodził, mieszkał przy ulicy Gdańskiej, ale wychowywał się w domu przy ulicy Grunwaldzkiej 38, w obecnym III Liceum Ogólnokształcącym na Okolu zdawał maturę, a boks trenował pod okiem Feliksa Stamma, który notabene mieszkał nieopodal – przy ul. Jasnej, w barwach Zjednoczonych. Od 1956 roku był studentem słynnej łódzkiej „Filmówki”, czyli Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera.

Pierwsze kroki zawodowe stawiał na deskach Teatru Dramatycznego w Poznaniu, ale najdłużej, bo aż trzydzieści lat, związany był ze stołecznym Teatrem Ateneum, w którym występował od 1977 roku. Ma na swoim koncie około stu ról teatralnych, pięćdziesiąt razy występował w cyklu „Teatr Telewizji”. Szerokiej publiczności jest jednak najbardziej znany z ról filmowych i serialowych. Oprócz wspomnianych – „Vabanku” (oraz jego kontynuacji), a także „Czterdziestolatka” – Leonard Pietraszak występował także w „Czarnych chmurach”, „Królowej Bonie” czy „Kingsajzie”.

Pan Leonard jest znany jako koneser dzieł sztuki. Kolekcjonuje obrazy Jana Stanisławskiego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku przedstawiciela rodzimego modernizmu, oraz jego uczniów. W 2014 roku wspólnie z żoną Wandą Majerówną na mocy listu intencyjnego postanowił przekazać kolekcję na rzecz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Leonard Pietraszak w 2012 roku odsłonił swój autograf na ulicy Długiej, a dwa lata temu – z okazji 670 urodzin Bydgoszczy – został uhonorowany medalem prezydenta miasta. Na koncie ma także wyróżnienia o charakterze krajowym – w 2000 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dekadę później – złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Powiązane treści