Bydgoszcz
22C
Słonecznie
60% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 22 • L 22
21C
Wt
22C
Sr
28C
Czw
25C
Pt
18C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNowy mural powstanie na Gdańskiej. Miasto wybrało tematykę i czeka na projekty
Gdańska_mural_UMB
28.07.2017 | 18:14

Nowy mural powstanie na Gdańskiej. Miasto wybrało tematykę i czeka na projekty

Zgłoszenia można przesyłać do 18 września br.

Na zdjęciu: Mural powstanie na budynku przy ulicy Gdańskiej 10.

Fot. mat. pras. UMB

Mural nawiązujący do postaci wybitnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego ma powstać na elewacji budynku przy ulicy Gdańskiej 10. Miasto ogłosiło konkurs na projekt i wykonanie malowidła.

CZYTAJ TEŻ: Bydgoskie murale, artyści i współpraca z miastem. Rozmowa z plastykiem miejskim Markiem Iwińskim

Tematyka muralu, nawiązująca do polskiego matematyka i kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy (najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy – przyp. redakcja), nie została wybrana przypadkowo. – W tym budynku mieszkał kiedyś Marian Rejewski – przypomina plastyk miejski Marek Iwiński.

Ogłoszony przez miasto konkurs skierowany jest do studentów lub absolwentów uczelni plastycznych w Polsce oraz artystów tworzących murale. „Kompozycja muralu ze względu na lokalizację w historycznej dzielnicy miasta powinna być w ograniczonej gamie kolorystycznej lub monochromatyczna. Należy uwzględnić kontekst przestrzenny oraz dopasowanie kompozycji do architektury i miejsca. Wskazane jest również działanie nawiązujące do znaku wodnego na małym kontraście” – czytamy w regulaminie konkursu. Tam też pojawia się informacja o nagrodzie dla laureata. Twórca najlepszej pracy otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 5 tysięcy złotych, co stanowi wynagrodzenie za przeniesienie wartości i nabycie autorskich praw majątkowych do muralu. Ponadto na wykonanie muralu przeznaczonych zostanie 12 tys. zł. Kwota ta obejmuje m.in. zakup farb oraz koszt i wynajęcie podnośnika.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie projektu zgodnego z wymaganiami regulaminu. Praca konkursowa powinna zawierać plik z projektem na nośniku cyfrowym wraz z wydrukiem A4 oraz wizualizację muralu na ścianie. Do projektu należy dołączyć formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie. Każdy może zgłosić maksymalnie pięć propozycji. Prace należy nadsyłać na adres: Urząd Miasta w Bydgoszczy, Plastyk Miejski, ul. Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz z dopiskiem „Konkurs na wykonanie projektu muralu poświęconego Marianowi Rejewskiemu”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 września. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 22 września. Realizacja projektu ma nastąpić w terminie 25.09-31.10.2017 rok.

Nieco mniej czasu pozostało na przesyłanie projektów na mural nawiązujący do legendy o Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy, który pojawi się na ścianie zabytkowej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 36 [CZYTAJ WIĘCEJ].

Regulaminy obu konkursów, formularze zgłoszeniowe i oświadczenia uczestników dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Powiązane treści