Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 8 • L 8
5C
Sr
5C
Czw
-0C
Pt
4C
Sob
3C
Nd
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNowy pomnik w Bydgoszczy. Upamiętnia marszałka Piłsudskiego
Pilsudski_1910_1920_LOC_hec_14263_restored-2
06.11.2018 | 14:23

Nowy pomnik w Bydgoszczy. Upamiętnia marszałka Piłsudskiego

Pomnik upamiętniający Józefa Piłsudskiego pojawił się w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: wikipedia

Fot.

W związku z obchodami 100-lecia niepodległości w Bydgoszczy zostanie odsłonięty nowy pomnik. Upamiętni marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pomnik upamiętniający wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy w 1921 roku odsłonięto dziesięć lat po jego przyjeździe. Na froncie cokołu widniał napis: „Wodzowi narodu wcieleniu polskiego bohaterstwa Józefowi Piłsudskiemu w hołdzie Podchorążowie 1931”. Monument został zburzony przez Niemców zaraz po wybuchu II wojny światowej.

Inicjatywa odbudowania pomnika zrodziła się jeszcze za czasów Bartosza Kownackiego w ministerstwie obrony narodowej. Twórcą popiersia marszałka jest Gracjan Kaja. Pomnik nie jest wierną kopią poprzedniego. Artysta wykonał popiersie w brązie. Cokół powstał z betonu i jest obłożony ze wszystkich stron płytami z piaskowca. W odróżnieniu od pierwotnej wersji napisy wykonano z pojedynczych liter w kolorze grafitowym.

Pomnik zostanie odsłonięty w sobotę, 10 listopada przed budynkiem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy ul. Gdańskiej.


Podobne wpisy

Powiązane treści