Bydgoszcz
-5C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h NE
H -5 • L -5
-4C
Pt
-6C
Sob
-7C
Nd
-10C
Pon
-6C
Wt
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNowy sezon bydgoskiej opery. Z udziałem zagranicznych gości
Opera_Nova_JW
30.09.2017 | 12:48

Nowy sezon bydgoskiej opery. Z udziałem zagranicznych gości

W gmachu Opery Nova będzie można zobaczyć nowe spektakle, jak i wyjątkowe zespoły.

Na zdjęciu: W gmachu Opery Nova pojawią się kolejni zagraniczni goście.

Fot. JW

Wraz z początkiem września w bydgoskiej operze rozpoczął się 61. sezon artystyczny. Podczas niego nie zabraknie nie tylko premierowych spektakli, ale również Bydgoskiego Festiwalu Operowego, który prawdopodobnie zdominują zagraniczne zespoły.

Jedną z nowości, która pojawiła się w tegorocznym repertuarze Opery Nova jest „Falstaff”. Komedię Verdiego będzie można oglądać już od 21 października. Za jej reżyserię odpowiada obchodzący w tym roku 80. urodziny Maciej Prus, który jest określany mianem legendy reżyserii teatralnej powojennej Polski. – To nie jest taka typowa opera verdiowska. Jest bardzo trudna dla reżysera i wykonawców – podkreśla Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. Bilety umożliwiające jej zobaczenie są dostępne w sprzedaży.

Za niespełna miesiąc, od 23 października, w kasie bydgoskiej opery będzie można kupić również bilety na koncerty noworoczne. W tym sezonie odbędzie się ich sześć. Pierwszy zaplanowano na 28 grudnia, a ostatni na 31 grudnia. Wszystkie koncerty poprowadzi Piotr Bałtroczyk. Widzów zapewne zachwyci nie tylko poziom artystyczny prezentowanych scen,  ale również efekty techniczne. W widowiskach wykorzystane zostanie nowe oświetlenie zakupione w ramach programu modernizacji opery. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Nowy sprzęt na pewno zostanie wykorzystany też podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego. 25 edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 21 kwietnia – 5 maja 2018 roku. Prawdopodobnie zainauguruję ją balet „Romeo i Julia” w wykonaniu artystów bydgoskiej opery. Dyrektor Figas zapowiada, że może to być jedyny Polski zespół występujący na festiwalu. – Mamy bardzo ambitne plany – mówi i dodaje, że już potwierdzone są występy czterech zespołów zagranicznych. Są wśród nich między innymi grupy z niemieckiego Mannheim czy czeskiego miasta Brno. Władze opery mają nadzieję, że dołączy do nich zespół z Kanady. Grupa zgodziła się wziąć udział w festiwalu, ale ich przyjazd zależy od tego, czy znajdzie się w Polsce jakiś inny teatr, który będzie mógł ich ugościć pod względem finansowym.

W tym sezonie artystycznym ma też zostać wydane kolejne DVD. Nagranie baletu „Zniewolony umysł” powinno się ukazać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Następnym materiałem uwiecznionym poprzez materiał wideo ma być „Halka” Stanisława Moniuszki. – W czerwcu rozpoczynamy sesje nagraniowe – mówi Figas. Płyta ma się ukazać w 2019 roku, a ten termin nie jest wybrany przypadkowo. – Rok 2019 będzie rokiem moniuszkowskim – wyjaśnia dyrektor bydgoskiej opery. Wydanie DVD to nie jedyny sposób uczczenia tego autora, lecz resztę planów zarządców Opery Nova poznamy wkrótce.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail