Bydgoszcz
-6C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H -6 • L -6
-14C
Nd
-12C
Pon
-7C
Wt
-2C
Sr
4C
Czw
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIObraz życia bydgoszczan
Urząd Miasta Bydgoszcz
02.12.2015 | 13:46

Obraz życia bydgoszczan

Statystyka nie musi być nieciekawa. Ta pokazuje, jakimi jesteśmy...

Na zdjęciu: Urząd Miasta Bydgoszczy, a w nim Urząd Stanu Cywilego. Tam zostaje po nas sporo śladów...

Fot. Stanisław Gazda

Niby zwyczajne urzędowe dane, otrzymane dzięki uprzejmości Violetty Mieszkuć-Mieszkowskiej, zastępcy kierownika USC w Bydgoszczy, ale gdy się na chwilę nad nimi zastanowić – wyłania się z nich obraz życia bydgoszczan…

Od stycznia do listopada 2015 roku było nas więcej o 6557 obywateli (urodzenia). Przeważają chłopcy (54%) nad dziewczętami (46%). Od roku na topie są: Zuzanny, Maje, Antki, Jakubowie, Leny, Julie i Zofie. Ale ostatnio wraca moda na: Szymonów, Filipów, Mikołajów, Alicje i Amelie.

W kończącym się 2015 roku odeszło 4250 mieszkańców (zgony). A zatem więcej się nas rodzi niż umiera. Najwięcej zmarło osób po 70 roku życia, choć niedawno pożegnaliśmy najstarszą, liczącą sobie 106 lat bydgoszczankę.

W związki małżeńskie wstąpiło 1745 osób. 19 małżeństw zawartych zostało poza USC, w tym 11 ze względu na stan zdrowia lub pozbawienia wolności, a 8 na wniosek nupturientów. Jednym z ciekawszych miejsc obranych przez nowożeńców, było Muzeum Archeologiczne, na które Państwo Młodzi zdecydowali się ze względów sentymentalnych – tam się poznali podczas Nocy Muzeów.

Byli też tacy, którzy się rozwodzili. W 2015 roku rozpadły się aż 772 małżeństwa. Z tego powodu odnotowano 104 powroty do nazwiska po rozwodzie. Chęć zupełnej zmiany nazwiska, z bardzo różnych powodów, zgłosiły 273 osoby. Przyjmowanie przez mężczyzn nazwiska żony, przed laty było zjawiskiem praktycznie niespotykanym, jednak w ostatnich latach zdarza się to coraz częściej.

Powiązane treści