Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 3 • L 3
1C
Czw
0C
Pt
0C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeOchrona środowiska: Wszystkie Rodzinne Ogrody Działkowe zostaną skanalizowane
DSCF4002 (Copy)
21.09.2016 | 17:36

Ochrona środowiska: Wszystkie Rodzinne Ogrody Działkowe zostaną skanalizowane

Nastąpi to do 2028 roku.

Na zdjęciu: Pierwsze cztery Rodzinne Ogrody Działkowe podpisały z miastem umowy dotyczące budowy sieci kanalizacyjnej.

Fot. Stanisław Gazda

-Dzisiejsze spotkanie w Ratuszu pokazuje, że miasto dbając o środowisko, dba także o jego mieszkańców – użytkowników Rodzinnych Ogrodów Działkowych – powiedział Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski witając przedstawicieli „Zacisza”, „Opławca”, Podgórza” i „Ustronia” – pierwszych czterech ogrodów, z którymi podpisana została umowa „ o dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie budowy (na ich terenie) kanalizacji sanitarnej i przyłączenia jej do miejskiej sieci kanalizacyjnej”.

Działanie miasta polega w tym przypadku na refundacji części poniesionych z tego tytułu kosztów, zobowiązując jednocześnie dotowanych do: likwidacji wszystkich zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe na terenie ROD; wykonania wewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej oraz przyłączenie jej do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej.

Inwestycje związane z ochroną środowiska, polegające na skanalizowaniu ogrodów działkowych, znalazły się w specjalnym programie Urzędu Miasta, którego realizacja ma się zakończyć w 2028 roku. Do tego czasu wszystkie sześćdziesiąt trzy Rodzinne Ogrody Działkowe z 9151 działkami funkcjonującymi na terenie naszego miasta, powinny zostać uzbrojone w sieci wodociągowe, pozwalające na odpływ nieczystości do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Każdego roku na ten cel zapisanych w budżecie miasta będzie 300 tysięcy złotych, co łącznie da kwotę ponad 4 milionów złotych, przy dofinansowaniu jednego ogródka działkowego w wysokości nie więcej niż 500 zł.

Dzisiejsza umowa podpisana została z czterema ROD-ami zarządzającymi 610 ogródkami działkowymi. Trwają prace przygotowawcze do przyszłorocznego podpisania umów z kolejnymi trzema ROD-ami: „Prasa”, „Transportowiec” i „Zalesie”, na obszarze których znajdują się 583 działki.

Bydgoszcz jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na dofinansowanie takiej inwestycji jaką jest skanalizowanie ogródków działkowych. Gdyby ten obowiązek miał spaść na barki tylko i wyłącznie ich właścicieli, wiązałoby się to  z kosztami przekraczającymi możliwości finansowe ich skromnych budżetów rodzinnych. Kto wie czy w ogóle miałby szansę powodzenia.

– Takimi działaniami robimy dobrze nie tylko dla ochrony środowiska, ale również uruchamiamy swoisty akcelerator gospodarczy, który powoduje że działki się odnawiają, ludzie w sposób odpowiedzialny zaczynają podchodzić do sprawy segregacji śmieci i utylizacji odpadów – zauważył przedstawiciel jednego z Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

 

 

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail