Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 9 • L 9
8C
Sr
11C
Czw
10C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaNA SYGNALEOd dziś można korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
DSCF0001
09.09.2016 | 13:23

Od dziś można korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Każdy mieszkaniec Bydgoszczy i województwa może nanieść na mapę swoje uwagi.

Na zdjęciu: Konferencja dotycząca Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Fot. Stanisław Gazda

Od dziś (09.09) w województwie kujawsko-pomorskim zaczyna działać Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najważniejsze informacje dotyczące jej funkcjonowania podczas konferencji prasowej przedstawili Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka –  ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą społecznościom lokalnym na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych.

Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa, które  należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji związanych z tworzeniem komisariatów i posterunków Policji.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się na informacjach skatalogowanych w trzech płaszczyznach: informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych; informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie: bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.; w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu  publicznemu oraz  informacjach pozyskiwanych od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Stworzenie aplikacji kujawsko-pomorskiej, będącej częścią Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, poprzedziło 650 spotkań z łącznym udziałem 15 tysięcy osób. Oprócz części statystycznej powstało narzędzie, które służy społeczeństwu do zgłaszania informacji o subiektywnych zagrożeniach. Żeby z niego skorzystać należy wejść na stronę internetową kujawsko-pomorskiej Policji i otworzyć zakładkę „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Tutaj każdy może zgłosić swoją uwagę, mając do dyspozycji  25 kategorii przestępstw, wykroczeń oraz zagrożeń (od komunikacyjnych, poprzez zagrożenia dotyczące porządku publicznego po bezpieczeństwo przy zbiornikach wodnych lub troskę o przyrodę) które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Policjanci mają do dwóch dni, żeby podjąć weryfikację zgłoszenia i do pięciu dni na jego potwierdzenie.

Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Powiązane treści