Bydgoszcz
14C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 14 • L 14
15C
Pon
16C
Wt
25C
Sr
32C
Czw
34C
Pt
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOdsłonięto lapidarium w Starym Fordonie [ZDJĘCIA]
DSC_0028 (Copy)
17.09.2017 | 14:26

Odsłonięto lapidarium w Starym Fordonie [ZDJĘCIA]

Lapidarium tworzą m.in. maceby wydobyte z koryta Wisły.

Na zdjęciu: Lapidarium.

Fot. Stanisław Gazda

W Starym Fordonie trwa projekt „Jedno miasto trzy kultury”. Jego głównym punktem było odsłonięcie lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim przy ulicy Cechowej, które powstało dzięki wysiłkom Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Dwujęzyczny (polski i niemiecki) napis na odsłoniętej tablicy lapidarium informuje: „Lapidarium cmentarza ewangelickiego, który znajdował się w tym miejscu do 1945 roku. Powstało z reliktów wydobytych z Wisły i zabezpieczonych przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu w lecie 2015 roku. Ku pamięci spoczywających tu mieszkańców miasta Fordon. W 500-lecie Reformacji.”

W krótkiej modlitwie poprzedzającej odsłonięcie lapidarium pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy ks. Marek Loskot błogosławiąc to miejsce prosił Boga, „aby to lapidarium przypominało nam, że mamy pozostać wierni temu, który powiedział: „Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci koronę żywota”. Z kolei ksiądz parafii pw. św. Mikołaja, Karol Glesmer, zabierając głos zaakcentował, iż zadbanie o miejsce, gdzie pochowani zostali ludzie, którzy byli przed nami, zadbanie o te kamienie, które mają nam przypominać o naszym powołaniu do wieczności, jest sprawą niezmiernie ważną.

List od Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego przeczytał Łukasz Krupa. Prezydent napisał m.in.: „Program >>Jedno miasto trzy kultury<< wieńczy w tym dniu wyjątkowo ważny projekt lapidarium -szczególnego śladu sprzed lat wydobytego z wód dostojnej Wisły, wyeksponowanego ku pamięci milionów pokoleń, zamieszkujących i tworzących to miasto. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Z wielkim uznaniem odnoszę się do nadania tym symbolicznym pomnikom i uroczystej chwili klimatu tak bardzo dziś potrzebnej tolerancji, szacunku dla różnorodności i wzajemnego zrozumienia.”

Aktu odsłonięcia tablicy lapidarium dokonali: Prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Rafael Prętki i projektantka oraz pomysłodawca lapidarium Ewa Raczyńska-Mąkowska. Wkrótce po tym pod tablicą złożone zostały wiązanki kwiatów.

Na zakończenie uroczystości ks. Marek Loskot wręczył „Róże Lutra” osobom najbardziej zaangażowanym w powstanie lapidarium, a także w realizację projektu „Jedno miasto trzy kultury”.

Powiązane treści