Bydgoszcz
1C
Słonecznie
64% wilgotność
Wiatr: 1km/h WSW
H 1 • L 1
5C
Sob
5C
Nd
8C
Pon
14C
Wt
15C
Sr
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaOFICJALNIE: Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło samodzielnie
Sejm_RP
27.10.2015 | 16:10

OFICJALNIE: Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło samodzielnie

Państwowa Komisja Wyborcza podała dokładną liczbę mandatów, które obejmą komitety i partie po niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Na zdjęciu: Pierwsze posiedzenie nowego sejmu powinno odbyć się pod koniec listopada.

Fot. Kpalion / Wikipedia

235 miejsc w sejmie dla Prawa i Sprawiedliwości – na taką liczbę mandatów przełożył się niemal 38-procentowy wynik partii Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wtorkowej konferencji prasowej oficjalnie potwierdziła to PKW.

Największy klub opozycyjny – Platforma Obywatelska – będzie miał 138 reprezentantów w izbie niższej parlamentu. Pozostałe trzy partie, które przekroczyły wymagany próg wyborczy – Kukiz’15, Nowoczesna oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, obejmą odpowiednio 42, 28 i 16 mandatów. Jeden mandat przypadnie mniejszości niemieckiej.

PiS będzie miał także zdecydowaną przewagę w senacie. Z jego ramienia weszło do niego 61 deputowanych. PO może liczyć na 34 mandaty, a PSL – na jeden. Cztery pozostałe obejmą senatorowie niezwiązani z żadnym ugrupowaniem politycznym.

W okręgu bydgoskim bilety do sejmu otrzymali: Tomasz Latos, Piotr Król, Bartosz Kownacki, Łukasz Schreiber i Ewa Kozanecka (PiS), Zbigniew Pawłowicz, Teresa Piotrowska, Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski (PO), a także Paweł Skutecki (Kukiz’15), Michał Stasiński (Nowoczesna) oraz Eugeniusz Kłopotek (PSL). Senatorami zostali: Andrzej Kobiak (okręg nr 9) i Jan Rulewski (okręg nr 10).

Frekwencja w skali kraju wyniosła 50,92%. W zachodniej części regionu kujawsko-pomorskiego była niższa – nie przekroczyła 48 procent.

Powiązane treści