Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
51% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 17 • L 17
15C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
19C
Sob
17C
Nd
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeOpera Nova z czwartym kręgiem? Wraca pomysł sprzed lat
4kregi
03.11.2016 | 22:10

Opera Nova z czwartym kręgiem? Wraca pomysł sprzed lat

Na zdjęciu: Tak mogłaby wyglądać rozbudowana opera.

Fot. J. Chmiel

Jest pomysł na zatrzymanie w Bydgoszczy niezwykle prestiżowego festiwalu – Camerimage. Rozwiązaniem problemów z brakującą przestrzenią miałoby być dobudowanie kolejnego kręgu Opery Nova. Koncepcja ta jest nowatorska tylko z pozoru, ma bowiem ponad 40 lat.

Konkurs na projekt budynku obecnej Opery Nova został rozpisany na początku roku 1961. Za najlepszą pracę bydgoski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich wybrał dzieło młodego wówczas architekta – Józefa Chmiela, późniejszego profesora Politechniki Gdańskiej. Uszczegóławianie koncepcji zajęło około 12 lat, wtedy też pojawił się pomysł rozszerzenia budowy o dodatkowy, czwarty krąg. Niestety, względy finansowe sprawiły, że projekt był raczej uszczuplany, niż dodatkowo powiększany. Nieoczekiwanie jednak do koncepcji rozbudowy gmachu nad Brdą wrócił prezydent Rafał Bruski. – Poprosiłem Miejską Pracownię Urbanistyczną, aby przyjrzała się temu projektowi. Poprosiłem też, aby porozmawiać z projektantem, bo często projektanci nie pozwalają na ingerencję – mówił w lutym na antenie Radia PiK Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy (prof. Chmiel zmarł jednak w 2013 roku).

Włodarz uważa ponadto, że byłoby to rozwiązanie ekonomiczne i uzasadnione funkcjonalnie, gdyż obiekt ten mógłby być na co dzień wykorzystywany przez Operę Nova, a nie tylko w czasie trwającego kilkanaście dni festiwalu Camerimage. Decyzja dotycząca rozpoczęcia ewentualnych prac miałaby zostać podjęta w ciągu najbliższych miesięcy. W tym momencie istotne jest oszacowanie, ile dodatkowej przestrzeni wygenerowałby czwarty krąg.

Marek Żydowicz – organizator festiwalu – zdradził, iż prezydent i marszałek województwa (oficjalnie zarządza obiektem) są już po pierwszych rozmowach w tej sprawie. Ich szczegóły nie są jednak znane.

Do sprawy wrócimy.

Powiązane treści