Bydgoszcz
0C
95% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 0 • L 0
7C
Wt
5C
Sr
2C
Czw
2C
Pt
5C
Sob
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOratorium „Non Omnis Moriar” zabrzmiało dziś wieczorem na Wyspie Młyńskiej [ZDJĘCIA]
Non Omnis Moriar_koncert_SG (26)
09.09.2017 | 21:46

Oratorium „Non Omnis Moriar” zabrzmiało dziś wieczorem na Wyspie Młyńskiej [ZDJĘCIA]

To był ocean dźwieków i przeżyć duchowych.

Na zdjęciu: Non Omnis Moriar.

Fot. Stanisław Gazda

Oratorium Piotra Salabera do tekstów ks. Sylwestra Warzyńskiego „Non Omnis Moriar” było  prawykonaniem tego dzieła. Wydarzenie wpisywało się w ogłoszoną 7 czerwca decyzję Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu Św. Jana Pawła II Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, o co przed rokiem wystąpił Sejmik Województwa.

Solistami byli: Olga Bończyk, alt, w unikalny sposób łącząca talent aktorski i wokalny, Magdalena Wór, mezzosopran, wielokrotnie nagradzana artystka, którą cenią krytycy i publiczność w Polsce oraz za Oceanem, Kałudi Kałudow, urodzony w Warnie tenor ze ścisłej światowej czołówki; obdarzony przepięknym głosem o południowym blasku. Swoim wykonaniem Verdiego, wzruszył Jana Pawła II podczas pobytu w Bułgarii, Maciej Miecznikowski, bas, laureat wielu nagród i człowiek wielu talentów: wokalista, multllnstrumentalista, aktor, showman i osobowość telewizyjna w jednym oraz skrzypaczka Natalia Walewska, wirtuoz skrzypiec, znakomita solistka , koncertmistrz Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wystąpił również Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, obsypany nagrodami, od samego początku swego istnienia (czyli od 1978 r.) uznawany za jeden z najbardziej wszechstronnych chórów kameralnych Europy, a także Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją kompozytora, Piotra Salabera rozchwytywanego w Polsce i zagranicą kompozytora muzyki, głównie teatralnej i filmowej; czarodzieja dźwięków, które nikogo nie pozostawiają obojętnym. Fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” czytał Wiktor Zborowski, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, którego głosu i interpretacji po prostu nie sposób zapomnieć. Wieczór poprowadził znany dziennikarz Marek Zając.

Poszczególne pieśni stanowiły rozwinięcie głównych myśli „Tryptyku Rzymskiego”, malując pewną wizję człowieka, którą Jan Paweł II ukazuje w swoim poemacie.

Każdy z nas mógł odnaleźć tam człowieka, który przemija, kocha, który się zastanawia, buntuje, ale także ufa i który także pyta o pewien cel, do którego zmierza. Jaki jest sens naszej ludzkiej egzystencji? Pisząc te teksty inspirowałem się wieloma autorami, ale też moimi własnymi doświadczeniami – spotkaniami z ludźmi. Wiele moich przyjaciół jest także w tych tekstach, dlatego że to wszystko czego doświadczamy to nas również jakoś tak buduje i to wszystko jest zawarte w tym, co tworzymy – powiedział o swoim dziele ks. Sylwester Warzyński, filozof i zaangażowany duszpasterz, dziś debiutujący jako artysta.


Podobne wpisy

Powiązane treści