Bydgoszcz
22C
Słonecznie
37% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 22 • L 22
21C
Sr
27C
Czw
19C
Pt
16C
Sob
19C
Nd
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPapież się zgodził, radni potwierdzili. Jan Paweł II patronem województwa
jan paweł ii, wikipedia
28.03.2017 | 14:32

Papież się zgodził, radni potwierdzili. Jan Paweł II patronem województwa

Na zdjęciu: Jan Paweł II został patronem województwa.

Fot. wikipedia (wolna licencja)

Sejmik przyjął stanowisko, zgodnie z którym św. Jan Paweł II został patronem województwa kujawsko-pomorskie. Wcześniej zgodę na to wydał papież Franciszek.

Już od 2008 roku 7 czerwca, rocznica papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze, jest świętem województwa. W lutym ub. roku sejmik wystosował prośbę o ustanowienie Jana Pawła II patronem województwa, jednocześnie uznając właśnie  7 czerwca za dzień patronalny. – Jest to odważne upominanie się o to, co buduje relacje między ludźmi w oparciu o trwałe wzorce, sprawdzone i szanowane przez wszystkich, wierzących i niewierzących, i przyczyniające się do rozwoju każdej osoby – mówił podczas poniedziałkowej sesji marszałek Piotr Całbecki.

Inicjatywa województwa uzyskała zgodę papieża Franciszka. W poniedziałek pismo z decyzją watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o uznaniu „Świętego Jana Pawła II, Papieża, Patronem przed Bogiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego” przedstawił samorządowym władzom województwa ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Andrzej Suski. Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie przez aklamację.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie.

Powiązane treści