Bydgoszcz
11C
Słonecznie
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 11 • L 11
7C
Nd
8C
Pon
8C
Wt
5C
Sr
6C
Czw
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPapież się zgodził, radni potwierdzili. Jan Paweł II patronem województwa
jan paweł ii, wikipedia
28.03.2017 | 14:32

Papież się zgodził, radni potwierdzili. Jan Paweł II patronem województwa

Decyzja została potwierdzona podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa.

Na zdjęciu: Jan Paweł II został patronem województwa.

Fot. wikipedia (wolna licencja)

Sejmik przyjął stanowisko, zgodnie z którym św. Jan Paweł II został patronem województwa kujawsko-pomorskie. Wcześniej zgodę na to wydał papież Franciszek.

Już od 2008 roku 7 czerwca, rocznica papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze, jest świętem województwa. W lutym ub. roku sejmik wystosował prośbę o ustanowienie Jana Pawła II patronem województwa, jednocześnie uznając właśnie  7 czerwca za dzień patronalny. – Jest to odważne upominanie się o to, co buduje relacje między ludźmi w oparciu o trwałe wzorce, sprawdzone i szanowane przez wszystkich, wierzących i niewierzących, i przyczyniające się do rozwoju każdej osoby – mówił podczas poniedziałkowej sesji marszałek Piotr Całbecki.

Inicjatywa województwa uzyskała zgodę papieża Franciszka. W poniedziałek pismo z decyzją watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o uznaniu „Świętego Jana Pawła II, Papieża, Patronem przed Bogiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego” przedstawił samorządowym władzom województwa ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Andrzej Suski. Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie przez aklamację.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie.


Powiązane treści