Bydgoszcz
15C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 15 • L 15
18C
Czw
19C
Pt
21C
Sob
24C
Nd
26C
Pon
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaPasja Janowa zagrana w całości
PL_PASJA_1200x800
10.03.2016 | 09:20

Pasja Janowa zagrana w całości

Na zdjęciu: Mistrz Johann

Fot. FP

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza w niedzielę, 13 marca, na koncert, podczas którego zabrzmi wspaniałe dzieło Johanna Sebastiana Bacha – Pasja wg św. Jana.

Wśród wykonawców: Cappella Bydgostiensis, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, grono solistów, a całość poprowadzi Kai Bumann.

Pasja Janowa i Pasja wg św. Mateusza to jedyne w tym gatunku kompozycje Bacha, które pomyślnie przeszły epokowe zawieruchy. Powstanie i dzieje Pasji Janowej są słabo udokumentowane. Nie zachował się niestety Bachowski autograf partytury dzieła. Przetrwały jedynie oryginalne głosy orkiestrowe i wokalne, używane podczas wykonań w 1724 i 1725 oraz rozpoczęty w 1739 czystopis ostatecznej wersji kompozycji.

Pasja Janowa jest jednym z najwspanialszych dzieł muzycznych, a jej mocną stroną są dramatyczna zwartość, silna konstrukcja i surowa prostota. W tę marcową niedzielę będziemy mieli nadzwyczajną okazję wysłuchać dzieło w całości.

 Początek wydarzenia o godz. 19.

Powiązane treści