Bydgoszcz
21C
Słonecznie
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 21 • L 21
23C
Pt
17C
Sob
18C
Nd
21C
Pon
23C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa bliska podpisania kontraktu z Gdańskiem. Na dostawę piętnastu tramwajów
Bdg_Pesa_1_02-2014
07.06.2017 | 10:09

Pesa bliska podpisania kontraktu z Gdańskiem. Na dostawę piętnastu tramwajów

Na zdjęciu: Pesa ma wyprodukować piętnaście tramwajów dla Gdańska.

Fot. archiwum

Bydgoska Pesa jako jedyna zgłosiła się do ponownego przetargu na dostawę piętnastu nowych tramwajów dla Gdańska. Wszystko wskazuje na to, że już za kilkanaście miesięcy wyprodukowane w mieście nad Brdą Jazzy będą woziły mieszkańców Trójmiasta.

CZYTAJ TAKŻE: Nieoficjalnie: Nowy najemca Centrum Handlowego Focus. Zastąpi Almę

Otwarcie kopert w postępowaniu odbyło się w siedzibie spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje we wtorkowe przedpołudnie. Pesa za dostawę piętnastu Jazzów wraz z dodatkowym wyposażeniem oraz pakietem naprawczym zażyczyła sobie 138,375 mln złotych brutto, czyli dokładnie tyle, ile na to zamówienie przewidział inwestor. Dodatkowo, za kwotę 132,84 mln zł możliwe będzie domówienie kolejnych piętnastu tramwajów, tyle że już wyłącznie w wersji podstawowej.

Wszystkie składy dla Gdańska mają być niskopodłogowe, dwukierunkowe i mieć długość od 29 do 32,5 metra. Pierwsza partia – pięć sztuk – ma dotrzeć na Wybrzeże w ciągu jedenastu miesięcy od momentu poinformowania Pesy o uzyskaniu wsparcie ze środków unijnych. Całe zamówienie ma być gotowe w ciągu półtora roku od tego momentu.

Było to drugie postępowanie prowadzone przez GAiT (dawniej: Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku) w celu pozyskania nowych tramwajów. Pierwsze, przeprowadzone zimą, zostało unieważnione. Zarówno Pesa, jak i startujące wówczas w postępowaniu konsorcjum Solaris i Stadler zaproponowały ceny przekraczające budżet zamawiającego – ich oferty opiewały na ponad 140 mln zł.

Powiązane treści