Bydgoszcz
10C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 10 • L 10
13C
Czw
14C
Pt
14C
Sob
14C
Nd
8C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa wyprodukuje kolejne tramwaje. Dla Kijowa oraz Bydgoszczy
witalij_kliczko_fokstrot_mat_prasowe
18.07.2017 | 09:44

Pesa wyprodukuje kolejne tramwaje. Dla Kijowa oraz Bydgoszczy

Do stolicy Ukrainy trafią fokstroty, a do miasta nad Brdą - swingi.

Na zdjęciu: Mer Kijowa Witalij Kliczko podczas pierwszych przejazdów fokstrota na terenie miasta.

Fot. mat. prasowe / archiwum

Bydgoska Pesa wygrała przetarg na dostawę czterdziestu niskopodłogowych tramwajów dla Kijowa – podał w poniedziałek po południu ukraiński serwis Biznes Cenzor, powołując się na agencję Interfaks-Ukraina. Z kolei Bydgoszcz, która kilka miesięcy temu zamówiła w Pesie osiemnaście pojazdów, właśnie dokupiła kolejne trzy.

Jak wynika z przekazu ukraińskich mediów, kontrakt na dostawę fokstrotów dla stolicy Kijowa opiewa na niemal dwa miliardy hrywien. Oznacza to, że za jedną sztukę bydgoskich tramwajów Ukraińcy zapłacą około 1,5 miliona euro (niespełna 6,5 mln złotych). Bydgoski producent w pokonanym polu pozostawił ukraińsko-niemieckie konsorcjum JV Elektrontrans ze Lwowa.

Był to drugie podejście Kijowa do zakupu nowych tramwajów. Pierwszy przetarg ogłoszono jeszcze w kwietniu z budżetem sięgającym 1,96 mld hrywien. Jak informuje Biznes Cenzor, został on jednak unieważniony pod koniec maja, gdyż do postępowania stanęła wyłącznie Pesa. Warto przypomnieć, że po kijowskich torach jeździ już dziesięć fokstrotów.

Z informacji serwisu InfoTram.pl wynika, że prawdopodobna jest realizacja nowego zamówienia na tramwaje na terenie Ukrainy. O możliwości uruchomienia zakładu montażowego u naszych wschodnich sąsiadów informowała już sama Pesa, zabiegi w tym celu czynił ponadto mer Kijowa Witalij Kliczko.

Na tym nie koniec nowych zamówień dla bydgoskiej firmy. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy skorzystał z opcji i zamówił dodatkowe trzy krótkie swingi. Wcześniej miasto zdecydowało [CZYTAJ WIĘCEJ] o pozyskaniu osiemnastu składów, w tym również trzech krótkich.

Powiązane treści