71% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 11 • L 11
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportPierwsza porażka Artego w europejskich pucharach
Artego Bydgoszcz - Umea, ST (8)
19.10.2017 | 19:47

Pierwsza porażka Artego w europejskich pucharach

Artego przegrało z Umeą Udominate

Na zdjęciu: Koszykarki Artego przegrały pierwszy mecz w europejskich pucharach

Koszykarki Artego Bydgoszcz doznały pierwszej porażki w tym sezonie. Bydgoszczanki, w meczu 2. kolejki Pucharu EuroCup, uległy u siebie szwedzkiej Umea Udominate.

Po efektownym zwycięstwie w Moskwie, koszykarki Artego chciały godnie zaprezentować się przed własną publicznością. Jednak Szwedki również zjawiły się w grodzie nad Brdą podbudowane wygraną nad inną rosyjską drużyną – Spartakiem 86:57.

Pierwszy mecz we własnej hali najwyraźniej mocno zdeprymował podopieczne Tomasza Herkta. Bydgoszczanki w pierwszej kwarcie miały niską skuteczność w rzutach z gry, a także z dystansu (tylko jedna celna trójka na cztery oddane rzuty). W dodatku rywalki, zdominowały walkę na tablicach (12:7 w zbiórkach). Artego przegrywało w pewnym momencie pierwszej kwarty już czterema punktami, ale zdołały tę część rozstrzygnąć na swoją korzyść – ważne punkty w końcówce zdobyły McBride i O’Neill.

W późniejszym fragmencie gry, przewagę zyskały przyjezdne. Podopieczne hiszpańskiego trenera Juliana Martineza, po wyrównanym początku drugiej karty, później odskoczyły już na siedem punktów przewagi (31:24), a ważne punkty dla rywalek w tym okresie gry zdobyła kapitan Umei, Mante Kvederaviciute. Bydgoszczanki jeszcze ruszyły do ataków i po skutecznych akcjach gospodynie doprowadziły do remisu (35:35).

Druga połowa jednak to zdecydowana dominacja przyjezdnych. Trzecia kwarta to popis gry przeciwniczek. Miejscowym całkowicie spadła skuteczność w rzutach z gry (niespełna 36%, przy 52% rywalek). Ponadto Umea zdominowała walkę na tablicach (30:22 w zbiórkach), a jakby tego było mało, kłopot z faulami miała Dragana Stanković, która szybko złapała cztery przewinienia. W czwartej kwarcie, szwedzki zespół kontrolował przebieg wydarzeń na parkiecie. Choć pod koniec kwarty, bydgoszczanki ruszyły jeszcze do ataków i odrabiania strat. Z dystansu trafiła Szott-Hejmej, ważne punkty zdobyła także Stallworth i O’Neill, a potem cenną trójkę dołożyła jeszcze Adamowicz przez co na 20 sekund przed końcem meczu, zrobiło się 70:74. Szwedzki zespół nie dał jednak sobie wydrzeć wygranej z rąk.

Już za tydzień Artego ponownie uda się do Moskwy. W 3. kolejce grupy C, bydgoszczanki zagrają ze Spartakiem. W niedzielę, podopieczne Tomasza Herkta we własnej hali zagrają z Enea AZS-em Poznań w szóstej serii gier Basket Ligi Kobiet (17.00).

FIBA EUROCUP KOSZYKAREK – GRUPA C – 2. KOLEJKA – 19.10.2017 R.
ARTEGO BYDGOSZCZ – UMEA UDOMINATE 70:74 (17:15, 23:25, 12:29, 23:10)

ARTEGO: McBride 16 (3×3), Stanković 11 (4 f.), Adamowicz 7 (2×3), Stallworth 5, Międzik 4 – Żurowska-Cegielska 11 (8 zb.), O’Neill 11 (6 as.), Szott-Hejmej 3 (1×3), Poboży 2.

UMEA: Mazionyte 19 (5×3, 10 zb.), Kvederaviciute 15 (x3, 6 zb.), Koop 12 (7 zb.), Brown 8 (5 zb., 6 as.), Elvbo 1 – Kisesel 12, Begić 7 (6 zb.), Hansson.

Sędziowali: Michael Glod (Luksemburg), Martina Mekelova (Słowacja), Gytis Vilus (Litwa).
Komisarz FIBA: Siergiej Bułanow (Rosja).