Bydgoszcz
-5C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h NW
H -5 • L -5
2C
Nd
2C
Pon
-0C
Wt
-0C
Sr
0C
Czw
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPierwsze takie miejsce w Kujawsko-Pomorskiem. W szpitalu MSW w Bydgoszczy
Szpital_MSW_Bydgoszcz (1)
12.12.2016 | 12:17

Pierwsze takie miejsce w Kujawsko-Pomorskiem. W szpitalu MSW w Bydgoszczy

W całym kraju mają powstać 54 takie placówki.

Na zdjęciu: Szpital MSW w Bydgoszczy znajduje się przy ul. R. Markwarta 4-6

Fot. wikipedia / fot. Darpaw

Od kilku dni osoby starsze mogą korzystać z bezpłatnej opieki. W ubiegłym tygodniu w szpitalu MSWiA w Bydgoszczy uroczyście otwarto Bydgoski Dzienny Dom Opieki Medycznej.

Placówka przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy ukończyli 65 lat i są bezpośrednio po leczeniu na oddziale szpitalnym, lecz ich stan zdrowia wymaga większej opieki. W nowo powstałym miejscu mogą oni skorzystać między innymi ze świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz działań edukacyjnych. Ponadto pacjenci mają zapewnione dwa posiłki, a w razie potrzeby z domu i do domu odwozi ich bus przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Do takiego domu można też być skierowanym w ciągu 12 miesięcy po leczeniu szpitalnym. O potrzebie skorzystania z dziennego domu decyduje lekarz. Pacjent musi być w miarę sprawny (40-65 punktów w skali Barthel).

Projekt  tworzenia dziennych domów opieki medycznej to program pilotażowy Ministerstwa Zdrowia. W kraju mają powstać 54 takie placówki, a jedna z nich również w Toruniu. Do połowy 2018 roku program będzie finansowany z pieniędzy unijnych. Możliwe, że później usługi znajdą się w koszyku świadczeń gwarantowanych.

Powiązane treści