Bydgoszcz
7C
Niebo częściowo zachmurzone
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WSW
H 7 • L 7
12C
Wt
7C
Sr
7C
Czw
9C
Pt
9C
Sob
W środę, 12 kwietnia ukaże się kwietniowy numer MetropoliaBydgoska.PL w druku. Wersję PDF udostępnimy około godziny 20:00. Zapraszamy!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPierwszy taki zabieg w regionie. Przeprowadzony w szpitalu Biziela
Szpital Biziela - LG (3)
27.11.2016 | 08:58

Pierwszy taki zabieg w regionie. Przeprowadzony w szpitalu Biziela

Wprowadzenie nowej metody leczenia pozwoli na poprawę komfortu życia dużej grupy kobiet.

Na zdjęciu: To w tym budynku przeprowadzona została operacja.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Klinika Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy to miejsce, w którym po praz pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono zabieg embolizacji żyły jajnikowej. Życie pacjentki cierpiącej na zespół zastoju żylnego miednicy mniejszej stało się łatwiejsze.

Wprowadzenie nowej metody leczenia pozwoli na poprawę komfortu życia dużej grupy kobiet posiadających żylaki oraz niewydolne żyły w obrębie miednicy mniejszej. Towarzyszy im stały lub nawracający ból podbrzusza i miednicy, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Lekarze przeważnie proponują zaledwie leczenie objawowe.

Teraz ma się to zmienić. Przynajmniej w naszym regionie. Po zabiegu embolizacji żyły jajnikowej u większości chorych następuje znacząca poprawa lub całkowite ustąpienie dolegliwości. Poprawa kliniczna następuje na skutek zamknięcia niewydolnego naczynia i uzyskania prawidłowego odpływu krwi żylnej z obrębu miednicy. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko i przeważnie są to niegroźne krwiaki pojawiające się w okolicy miejsca wkłucia. Ponadto zabieg przeprowadzany jest jedynie w znieczuleniu miejscowym. Już po kilku godzinach po operacji pacjentka może wrócić do codziennej aktywności.

Procedura została wdrożona pod nadzorem dr Marka Krzanowskiego, który przeprowadzana podobne zabiegi w jednym ze szpitali w Krakowie. W skład zespołu wykonującego zabieg weszli: konsultant wojewódzki w dziedzinie angiologii dr n. med. Karol Suppan, lekarz Artur Mieczkowski w asyście Elżbiety Kołudkiewicz, Dagmary Niedzielskiej oraz Pawła Zuckarroliego i Mateusza Żybowski.

Powiązane treści