Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

PILNE: Prof. Tomasz Topoliński nowym rektorem UTP!

Dodano: 01.04.2016 | 14:09
prof. Tomasz Topoliński

Naukowiec związany z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej jako jedyny znalazł się w drugiej turze piątkowych wyborów.

Na zdjęciu: Prof. Tomasz Topoliński, rektor-elekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Fot. Leszek Grabowski

Profesor Tomasz Topoliński został nowym rektorem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Jako jedyny trafił do drugiej tury wyborów, w której uzyskał wymaganą większość – 52 głosów poparcia.

W pierwszej turze prof. Topoliński uzyskał największą liczbę głosów – 45. Jego kontrkandydaci – prof. Marek Bieliński i prof. Adam Podhorecki uzyskali po 26 i obaj odpadli z dalszej rywalizacji.

W decydującym etapie głosowanie prof. Topolińskiemu do wyboru potrzebnych było 49 głosów. Ostatecznie uzyskał ich 52 i został wybrany nowym rektorem UTP. Formalnie obowiązki przejmie 1 września, gdy wygaśnie kadencja ustępującego sternika uczelni – prof. Antoniego Bukaluka.

Jestem związany z uczelnią jako pracownik od 1979 roku, a jako student – od 1974 roku. To dla mnie, jeżeli chodzi o czas, samo dobro. I o to dobro mojej Alma Mater zamierzam zabiegać – mówił zaraz po wyborze prof. Topoliński. Jako swoje priorytety wskazał dbałość o skonsolidowanie społeczności akademickiej po ubiegłorocznych tragicznych wydarzeniach podczas otrzęsin studenckich (zginęło wówczas troje studentów) oraz dbałość o wykorzystanie potencjału naukowego UTP. – Moim zdaniem w tym zakresie należy jedynie wytyczać kierunki rozwoju, nic więcej. Mamy na uczelni znakomitych naukowców oraz coraz lepszy sprzęt, to powinno procentować – podkreślał.

W przyszłym tygodniu mamy poznać nazwiska kandydatów na najbliższych współpracowników nowego rektora. – Większość nazwisk jest już ustalona. To są osoby z różnych wydziałów UTP, które osobiście niezwykle cenię – ujawnił prof. Topoliński.

Rektor-elekt odniósł się również do pytań dotyczących ewentualnego powołania związków bydgoskich uczelni oraz powstania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jak zaznaczył, jakąkolwiek secesję uważa za wewnętrzną sprawę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i środowiska Collegium Medicum, natomiast ma świadomość, że w tej dyskusji nie muszą zaważyć wyłącznie argumenty merytoryczne. Zauważył przy tym, że współpraca międzyuczelniana już się odbywa. – Inicjatywa kierunku inżynieria biomedyczna to przykład realnej współpracy UTP i CM UMK – mówi. – Jeśli takich związków poziomych – pomiędzy zakładami czy katedrami – będzie więcej, wówczas będzie to pole do dyskusji na temat związku uczelni. Zadeklarował także, że w najbliższym czasie będzie chciał spotkać się rektorem-elektem UKW prof. Jackiem Woźnym.