Bydgoszcz
19C
Opady
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 19 • L 19
19C
Sr
20C
Czw
22C
Pt
22C
Sob
24C
Nd
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPionierski zabieg po raz pierwszy w Europie Środkowej. W bydgoskim Centrum Onkologii!
Bdg_CentrumOnkologii_7_5-2015
11.05.2017 | 15:20

Pionierski zabieg po raz pierwszy w Europie Środkowej. W bydgoskim Centrum Onkologii!

Na zdjęciu: To w tym budynku przeprowadzono pionierski zabieg.

Fot. archiwum

W środę w Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy odbył się pionierski zabieg polegający na podaniu chemioterapii w aerozolu. Doszło do tego po raz pierwszy w całej Europie Środkowej. 

ZOBACZ TEŻ: Wysoka pozycja bydgoskiej placówki. W Rankingu Szpitali Publicznych 2017

Zabieg o nazwie PIPAC (Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemotherapy, czyli dootrzewnowa chemioterapia podciśnieniowa aerozolem) to innowacyjna metoda leczenia, którą zapoczątkowali niemieccy lekarze w 2011 roku. Według danych naukowych, daje ona nadzieje na wydłużenie przeżycia i zwiększenie komfortu życia pacjentów, którym kiedyś nie dawano większych szans na wyleczenie. Obecnie zabieg wykonywany jest głównie przez wiodące kliniki onkologiczne w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Francji i Włoszech.

Planowany w Bydgoszczy zabieg odbył się na Oddziale Klinicznym Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii. Do przeprowadzenia go wykorzystano innowacyjny sprzęt zaprojektowany do zabiegu PIPAC i sprowadzony specjalnie w tym celu z Niemiec.  Zespół operacyjny stworzony był z prof. dr hab. n. med. Wojciecha Zegarskiego, dr n. med. Macieja Nowackiego i lek. Marka Przybyła. Podczas zabiegu asystował prof. dr h.c. Marc Reymond z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech, czyli osoba, która wykonała go pierwsza na świecie.

Osoby zajmujące się realizacją programu PIPAC liczą, że po przeprowadzeniu zabiegu w Bydgoszczy, tego typu leczenie zostanie dobrze rozprzestrzenione nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy.

Powiązane treści