Bydgoszcz
18C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 18 • L 18
26C
Wt
27C
Sr
30C
Czw
29C
Pt
25C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPiotr Cyprys: Województwo bydgoskie będzie się dynamicznie rozwijać
metropolia bydgoska
17.03.2016 | 11:36

Piotr Cyprys: Województwo bydgoskie będzie się dynamicznie rozwijać

Zdaniem przewodniczącego stowarzyszenia Metropolia Bydgoska należy zacząć mówić o powstaniu województwa bydgoskiego.

Na zdjęciu: Piotr Cyprys zabrał głos po poniedziałkowej sesji sejmiku województwa.

Fot. archiwum

Piotr Cyprys postanowił zabrać głos po poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa. Przewodniczący stowarzyszenia Metropolia Bydgoska uważa, że to już czas, aby zacząć mówić o powstaniu województwa bydgoskiego.

Zdaniem Cyprysa przyczyn obecnej niezgody w województwie trzeba szukać w końcówce lat 90-tych, gdy decydował się nowy podział administracyjny kraju. Wówczas w Bydgoszczy czyniono starania o samodzielne województwo, a w Toruniu pojawiały się liczne głosy o dołączeniu do Gdańska. Według przewodniczącego stowarzyszenia właśnie ta sytuacja spowodowała, że poza granicami województwa kujawsko-pomorskiego znalazły się Chojnice i Trzemeszno. „Jak później przyznał w wywiadzie dla „Polityki” senator Wyrowiński była to tylko gra polityczna służąca jedynie osłabieniu pozycji Bydgoszczy. W swoim włocławskim wystąpieniu poseł Sobecka przyznała, że dzisiaj mieszkańcy Chojnic żałują tej decyzji. Zapomniała tylko dodać kto i co wówczas ich do tego skłoniło” – pisze Cyprys.

Kandydat na prezydenta Bydgoszczy z 2014 roku uważa, że jedyną szansą dla regionu jest zmiana podziału administracyjnego. „Czas mówić o województwie bydgoskim, opartym o powiaty i gminy byłego województwa bydgoskiego sprzed reformy administracyjnej kraju. Nie będziemy największym regionem, ale na pewno jednym z dynamicznie rozwijających się, bo taki region buduje zgoda i wzajemne zaufanie, a kujawsko-pomorskie nie jest takim regionem i skazane jest przez to na zajmowanie ostatnich miejsc” – tłumaczy w ostatnim akapicie swojego pisma Cyprys.

Powiązane treści