Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 6km/h E
H 19 • L 19
21C
Pon
18C
Wt
18C
Sr
17C
Czw
22C
Pt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaMETROPOLIA LITERankingi i ciekawostkiPKP przedstawiło zasady, których powinni przestrzegać pasażerowie
pkpp
13.07.2016 | 15:14

PKP przedstawiło zasady, których powinni przestrzegać pasażerowie

Na zdjęciu: Na tej grafice można znaleźć niejedną rzecz, której nie powinni robić pasażerowie pociągu.

Fot. materiały prasowe

Spółka PKP Intercity podsumowała wyniki konsultacji społecznych dotyczących najbardziej irytujących zachowań w trakcie jazdy pociągiem. Jakie wnioski zostały wyciągnięte?

W konsultacjach udział wzięło ponad 3 tys. osób. Po przeprowadzonych rozmowach z podróżnymi w panelu fokusowym oraz w dyskusji internetowej i sondzie ustalono, że najbardziej irytujące jest prowadzenie głośnych rozmów z innymi współpodróżnymi lub opowiadanie swoich historii przez telefon. Wśród najczęściej krytykowanych zachowań pojawiło się również zdejmowanie butów, pozostawianie śmieci w przedziałach oraz lokowanie bagażu na miejscach siedzących.

Zgromadzone opinie pozwoliły na stworzenie kodeksu kulturalnego podróżowania. W przygotowaniu go pomógł ekspert ds. savoir-vivre Adam Jarczyński. Kodeks zawiera 8 zasad:

  1. Plecak, torba czy walizka – pomagajmy sobie nawzajem w podnoszeniu bagażu. Dodatkowo starajmy się układać nasze rzeczy w taki sposób, aby również inni mieli miejsce na swoje
  2. Głodny? Przekąska w czasie podróży to nic złego pod warunkiem, że zapach naszej potrawy nie przeszkadza współpasażerom.
  3. Wybierając film czy ulubioną muzykę, która umili nam czas podróży, pamiętajmy o słuchawkach.
  4. Komputer czy telefon – wyłączajmy dźwięki, bowiem mogą przeszkadzać czytającym książkę czy odpoczywającym współpasażerom.
  5. Buty lubią towarzystwo naszych stóp, a zachowamy się taktownie nie pozbawiając ich tej przyjemności.
  6. O pracy, o pogodzie, czy o wizycie u lekarza – poczekajmy z rozmową telefoniczną do momentu, aż opuścimy pociąg. W nagłych przypadkach wyjdźmy z telefonem na korytarz.
  7. Najprzyjemniej podróżuje się w czystości – zadbajmy o nią wspólnie na pokładzie pociągu.
  8. Choć wygodnie nam się podróżuje i czujemy się jak w domu, to nie kładźmy nóg na siedzeniu, by nie uprzykrzać podróży nikomu.

Powiązane treści