Bydgoszcz
17C
Opady
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 17 • L 17
18C
Sr
18C
Czw
19C
Pt
21C
Sob
24C
Nd
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPo naszej interwencji  „pomnik niepamięci” został odnowiony
Odnowiony pomnik przy ul. Szarych Szeregów
23.09.2016 | 14:40

Po naszej interwencji  „pomnik niepamięci” został odnowiony

Na zdjęciu: Odnowiony pomnik przy ul. Szarych Szeregów.

Fot. Stanisław Gazda

6 września w materiale zatytułowanym „Pomnik niepamięci?”, zamieszczonym na naszym portalu, zwróciliśmy uwagę na fatalny stan pomnika poświęconego m.in. harcerzom z Szarych Szeregów, stojącego przy ul. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.

Pisaliśmy wówczas: „Chociaż pomnik z harcerskim krzyżem przy ul. Szarych Szeregów dedykowany jest pamięci harcerzy-konspiratorów poległych w obronie ojczyzny oraz harcerzy-bydgoszczan – należących do Szarych Szeregów, to jego obecny stan wskazuje bardziej na niepamięć niż pamięć.

Harcerstwo podzieliło się na ZHP i ZHR ale dbałość o ten pomnik powinna trwać ponad podziałami, wszak wolność o którą walczyli wypisani na memoriale dotyczy nas wszystkich bez wyjątku.

Wystarczy przeszlifować litery, by odzyskały swój blask i treść, zadbać o otoczenie. To tak niewiele, a zarazem bardzo dużo, by znowu pokazać, że Czuje się pamięć i Czuwa, by już nigdy nie była niepamięcią…”

Dzisiaj, po ponad miesiącu od naszej publikacji, z satysfakcją możemy poinformować, że udało nam się doprowadzić do odnowienia pomnika. W działania w tej sprawie włączył się również Poseł na Sejm RP Piotr Król, wystosowując pismo skierowane do Miejskiego Konserwatora Zabytków: „Działając na podstawie przepisu art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t. j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 160S) proszę o podjęcie stosownych działań zmierzających do odnowienia pomnika „Pamięci Harcerzy z konspiracyjnych Szarych Szeregów” przy ul. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.

Obecny stan pomnika jak stwierdza portal MetropoliaBydgoska.pl: „świadczy w większym stopniu o niepamięci niż pamięci” o harcerzach działających w konspiracji, a Jego odnowienie jest ważne również z powodu nadchodzącej 27 września br., 77 rocznicy powołania „Szarych Szeregów”.

Proszę o nadanie sprawie dalszego biegu i poinformowanie mnie korespondencyjnie poinformowanie o postępach w sprawie”.

Odświeżony został głaz z krzyżem harcerskim, odmalowane zostały tablice i przywrócona została na nich czytelność nazwisk oraz zawartych tam innych informacji. Wykonawcą prac była Spółdzielnia Socjalna „Bydgoszczanka” z Bydgoszczy.

-Zdążyliśmy z tymi pracami niemal w ostatniej chwili. Nie tylko przed 77. rocznicą Szarych Szeregów, ale także z powodu zniesienia przez Ustawę o IPN funkcjonowania Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa wraz ze wszystkimi strukturami terenowymi. Na szczęście w budżecie miasta mieliśmy jeszcze trochę środków na potrzeby Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i mogliśmy z nich skorzystać, przeznaczając na remont pomnika – informuje  Halina Lipka, główny specjalista w Miejskim Biurze Konserwatora Zabytków.

Podobnych miejsc pamięci, jak to przy ul. Szarych Szeregów, ale też tablic upamiętniających osoby lub wydarzenia, jest w naszym mieście ponad trzysta, z czego około sześćdziesięciu, to obiekty o dużym prestiżu. Czy w związku z likwidacją instytucji, która w swoim statusie miała m.in. dbałość o nie, czeka je powolna degradacja?

-Nie powinno być aż tak źle – pociesza Lipka. -Co prawda Prezydent Miasta Bydgoszczy zapisem ustawy zobowiązany był do likwidacji, piastowanego na pół etatu przez Wojciecha Sobolewskiego, stanowiska sekretarza Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa – jednak nie chcąc dopuścić do powstania próżni w tak ważnej sferze jaką jest dbałość o miejsca pamięci – z dniem 20 września mianował go pełnomocnikiem ds. miejsc pamięci.

Przedstawicielka Urzędu Miasta zwraca uwagę na to, że przy pomniku przy ul. Szarych Szeregów zostały przez Zakład Robót Publicznych wyrównane nieco płyty chodnikowe (jednak najlepszym rozwiązaniem byłaby ich wymiana), co leży w kompetencji Miejskiego Zarządu Dróg, jako że pomnik stoi na gruncie miejskim. Jednak prawnym właścicielem pomnika są Rada Osiedla Kapuściska i SM „Jedność”, zaś biały postument należy do harcerstwa. W pobliżu znajduje się V Liceum Ogólnokształcące. Nie jest to więc pomnik „bezpański” i ma kto o niego zadbać…

Powiązane treści