Bydgoszcz
5C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h SSW
H 5 • L 5
16C
Czw
16C
Pt
16C
Sob
21C
Nd
19C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBlogiPo pierwsze – gospodarka!
izba skarbowa bydgoszcz
16.10.2015 | 12:11

Po pierwsze – gospodarka!

W debacie przedwyborczej brakuje rzetelnej dyskusji o gospodarce. Dlaczego?

Na zdjęciu: Budynek Izby Skarbowej w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej.

Fot. Wikipedia (wolna licencja)

W poniedziałkowy wieczór usiadłem przed ekranem telewizora, aby obejrzeć debatę liderów bydgoskich list. Niestety, ale jestem głęboko rozczarowany, ponieważ znów zabrakło rzeczowej debaty o gospodarce. Może po prostu większość gości nie ma o tym bladego pojęcia?

Eugeniusz Kłopotek z PSL zapewnił, że chce uproszczenia i uszczelnienia sytemu podatkowego. Przyznał, że rządzącej koalicji, której jest przecież członkiem, nie najlepiej to wychodzi. Lider ludowców liczy, że „może w kolejnym rozdaniu parlamentu uda się to zrobić lepiej”. Ile można próbować? Czy warto dawać mu kolejną szansę?

Zbigniew Pawłowicz, lider PO nie przedstawił żadnych pomysłów uzdrowienia gospodarki czy prawa podatkowego. Zachęcał do podjęcia pracy w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym bądź założenia firmy w inkubatorze. Szkoda, że lider rządzącej partii nie zauważył tego, o czym mówił Eugeniusz Kłopotek – wysokich danin publicznych. Przedsiębiorcy, szczególnie ci mali i rozpoczynający działalność za rządów Platformy nie mają lekkiego życia.

Tomasz Latos, lider PiS słusznie krytykował obecny system, ale także nie umiał przedstawić jasnego planu uzdrowienia gospodarki. Wyliczył, że rząd PO i PSL podniósł 23 podatki i stwierdził, że trzeba je obniżyć. Spodziewałem się więcej. PiS, będąc w opozycji od ośmiu lat, powinien mieć w ręce gotowy, jasny programu.

Programu nie miał, co sam przyznał, Paweł Skutecki z Ruchu Kukiza. Ma strategię pisaną na szybko. Chce deregulacji, 5% VAT na produkty pierwszej potrzeby i uszczelnienia podatku CIT. Nie wiem, czy to założenia do zrealizowania.

W debacie o systemie podatkowym mądrze mówił Michał Stasiński z Nowoczesnej. – Chcemy 16 proc. stawki VAT, CIT i PIT – mówił o recepcie. – Jasne, proste i przejrzyste podatki to mój priorytet.

Dlaczego są takie ważne? Po pierwsze: koniec z interpretacjami Urzędu Skarbowego. Każdy będzie wiedział, jaki VAT powinien odprowadzić. W tej chwili mamy rozstrój interpretacyjny w wielu dziedzinach. Urzędy Skarbowe wydają interpretację za interpretacją, a Sąd Administracyjne – wyrok za wyrokiem. Każdy mówi coś innego. W efekcie, mniejsze, rodzinne firmy stoją na straconej pozycji, ponieważ nie mają środków na „wojnę” z fiskusem. Bywa, że po kontroli zmuszone są do ogłoszenia upadłości, lub z góry stawiają się w niekorzystnych warunkach rynkowych, stosując stawkę 23% i stając się mniej konkurencyjnym rynkowo.

Po drugie: uszczelnienie systemu podatkowego. Po wprowadzeniu jednej, 16-procentowej stawki VAT nieuczciwi przedsiębiorcy nie będą mogli oszukiwać na podatku VAT. Prosty, przejrzysty system ukróci ten proceder i umożliwi szansę na rynku uczciwym przedsiębiorcom.

Po trzecie: więcej pieniędzy w naszych portfelach. Dla większości polskich rodzin wprowadzenie 16-procentowego VAT nie spowoduje zwiększenia obciążenia budżetu domowego. W tej chwili większość produktów i usług jest opodatkowane stawką VAT 23% – prąd, gaz, centralne ogrzewanie, paliwo, środki czystości, ubrania itd. W budżecie domowym większości gospodarstw domowych udział tej części zakupów jest zdecydowanie większy niż żywność. Dla rodzin najbiedniejszych, dla których zmiany VAT będą odczuwalne, zostanie wprowadzony program wsparcia socjalnego (tzw. konta socjalne), które zrekompensują ewentualne różnice.

Po czwarte: diametralne zmniejszenie administracji publicznej. Przy prostym systemie podatkowym nie będzie potrzeby utrzymywania armii urzędników, którzy interpretują, pilnują i wyciągają konsekwencje, jeśli któryś z podatników nie myśli tak jak urzędnik.

Szkoda, że liderzy partyjni wolą tematy zastępcze, a nie rzeczową dyskusję o gospodarce.

Piotr Jurkowski

Działacz partii .Nowoczesna

Działacz partii .Nowoczesna

Panel dyskusyjny

Dodaj komentarz


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści