Bydgoszcz
15C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 15 • L 15
16C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
18C
Sr
17C
Czw
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPociąg z Bydgoszczy zyska nową nazwę. Zadecydują o niej internauci
PKP_Intercity_01
29.08.2017 | 15:32

Pociąg z Bydgoszczy zyska nową nazwę. Zadecydują o niej internauci

Na zdjęciu: Jeden z pociągów kursujących z Bydgoszczy zyska nową nazwę.

Fot. mat. pras.

PKP Intercity rozpoczęło dzisiaj trzecią edycję akcji umożliwiającej podróżnym wybór nazw dla pociągów przejeżdżających na konkretnych trasach. Wśród 16 wytypowanych pojazdów znajduje się jeden kursujący z Bydgoszczy.

W rozpoczynającym się we wrześniu nowym rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nazwy, które po raz kolejny wybiorą internauci. W plebiscycie uwzględniono jeden z pojazdów kursujących na trasie z Bydgoszczy do Warszawy. Proponowane dla niego nazwy to: „Gopło”, „Enigma” oraz „Wyczółkowski”. Ostateczną nazwę wybiorą internauci.

Partnerami tegorocznej edycji akcji są wojewodowie. To właśnie z poszczególnych urzędów wojewódzkich spłynęły propozycje nazw nawiązujących do danego regionu. Dlaczego w Kujawsko-Pomorskiem wytypowano właśnie takie nazwy? „Pierwsza z nich [Gopło] nawiązuje do specyfiki geograficznej regionu. Jezioro Gopło to jedno z najbardziej znanych zbiorników wodnych w Polsce i zarazem największe oraz najpiękniejsze jezioro Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego. Kolejna z propozycji – Enigma, to nazwa niemieckiej maszyny szyfrującej, która była używana do komunikacji podczas II wojny światowej. Jej mechanizm udało się odkryć w 1932 r. słynnemu bydgoskiemu kryptologowi Marianowi Rejewskiemu. Ostatnia z nazw przywołuje ważną dla regionu postać Leona Jana Wyczółkowskiego, malarza i grafika, jednego z przedstawicieli Młodej Polski. Najbogatszy zbiór prac artysty znajduje się w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy” – czytamy w przesłanym uzasadnieniu.

Głosowanie trwa do 4 września na facebookowym profilu PKP Intercity.

Powiązane treści