Bydgoszcz
17C
Słonecznie
59% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 17 • L 17
24C
Sr
26C
Czw
27C
Pt
15C
Sob
18C
Nd
ZDMiKP: Kolizja w pobliżu przystanku Gdańska/Stadion Zawisza. Możliwe są opóźnienia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaPodwójne standardy UMK? Czy studenci z Bydgoszczy są traktowani gorzej niż toruńscy?
Collegium Medicum UMK Bydgoszcz
13.02.2018 | 11:19

Podwójne standardy UMK? Czy studenci z Bydgoszczy są traktowani gorzej niż toruńscy?

Dlaczego stypendia dla najlepszych studentów wydziałów UMK różnią się wysokością w zależności od miasta?

Na zdjęciu: Najlepsi studenci CM UMK otrzymują 550 złotych. Ci w Toruniu - 700 albo 900 złotych.

Fot. Leszek Grabowski/Archiwum

Bydgoskie Collegium Medicum i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu podlegają pod tego samego rektora. Dlaczego przyznawane przez niego stypendium dla najlepszych studentów CM jest niższe od tego, które otrzymują kształcący się w Grodzie Kopernika?

Nasz Czytelnik zwrócił uwagę na specyficzną różnicę w kwotach stypendiów, która na pierwszy rzut oka zdecydowanie faworyzuje osoby, które uczą się w Toruniu. Konkretnie – chodzi o przyznawane co roku stypendia rektora dla najlepszych studentów.

Sprawdziliśmy – stypendium rektora dla najlepszych studentów Collegium Medicum wynosi 550 złotych. Jak jest w grodzie Kopernika? Stypendia dla najlepszych studentów pierwszego stopnia toruńskich wydziałów UMK (zgodnie z kryteriami na trwający rok akademicki) wynoszą odpowiednio 700 i 900 złotych – w zależności od tego, czy ubiegający się o zapomogę przekroczył określony przez uczelnię próg punktowy.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Gowin: Nie ma potrzeby powołania w Bydgoszczy osobnej uczelni medycznej


Dlaczego rektor przyznaje najlepszym studentom uczęszczającym do bydgoskiego Collegium Medicum UMK, studiującym trudne kierunki medyczne, tylko 550 złotych, a studentom wszystkich kierunków w toruńskiej części uczelni nawet 900 złotych? Czy to kolejny przykład faworyzowania Torunia kosztem Bydgoszczy?

O wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy rzecznika UMK Marcin Czyżniewskiego.

– Na UMK istnieją odrębne fundusze stypendialne dla Collegium Medicum i kampusu toruńskiego, co wynika z faktu, że pieniądze na stypendia  pochodzą z dwóch różnych ministerstw. Wysokość stypendiów ustala Rada Studentów Uniwersytetu. Wysokość stypendium rektora dla studentów CM jest więc pochodną decyzji ich przedstawicieli w Radzie – informuje rzecznik.

Czyżniewski przedstawił też dane za 2017 rok na temat finansowania uczelni i liczby stypendystów z podziałem na miasta.

Z obu resortów otrzymujemy na stypendia rektorskie prawie 12 mln złotych, z tego 9 430 mln otrzymuje część  toruńska, a 2 463 mln Collegium Medicum. W Bydgoszczy stypendium rektora otrzymuje 531 studentów (8,8 proc.  studiujących), w Toruniu 1402 (7,5 proc. studiujących).

Co na ten temat sądzą studenci Collegium Medicum? Udało nam się skontaktować z jedną z osób uczęszczających na tę uczelnię. Pragnąca zachować anonimowość studentka przekazuje, że w środowisku przyszłych medyków ten temat od lat wzbudza kontrowersje.

Wydaje mi się, że podstawowa sprawa jest inne źródło finansowania. Minister zdrowia przekazuje mniej środków niż minister nauki. Studenci zgłaszali samorządowi studenckiemu, że dostają za mało pieniędzy, ale on nic z tym nie może zrobić. Wyraźnie wszędzie jest zaznaczane, że przyczyną braku zmian są kwestie związane ze źródłem finansowania. Tak samo jest ze stypendium ministra – nasze rozpatruje ministerstwo zdrowia, ich minister szkolnictwa wyższego – przekazuje nasz informator.

Sprawdziliśmy również kwoty stypendium socjalnego dla CM i pozostałych wydziałów UMK. W Bydgoszczy obowiązują dwa progi dochodowe – studentowi, który wykazał dochód wynoszący od 0 do 599 złotych przysługuje zapomoga w wysokości 500 złotych, a od 600 do 900 złotych – 460 złotych. W Toruniu obowiązuje dziesięć progów stypendialnych: zapomoga dla osób wykazujących dochód od 500 do 599 złotych wynosiła 480 złotych, a od 900 do 1000 złotych – 280 złotych.  Dodatek mieszkaniowy dla studentów Collegium Medicum wynosi 240 złotych, a dla pozostałych wydziałów UMK 200 złotych. Na CM są za to niższe zapomogi dla osób niepełnosprawnych: osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności otrzyma 300 złotych, a na UMK – 700.

Powiązane treści