Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 3 • L 3
1C
Czw
0C
Pt
0C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPodziel się cząstką siebie. Zostań dawcą komórek macierzystych
logo_black_polish
19.09.2016 | 23:40

Podziel się cząstką siebie. Zostań dawcą komórek macierzystych

Fundacja DKMS zachęca do przyłączenia się do walki z nowotworem krwi.

Na zdjęciu: Logo fundacji DKMS

Fot.

Informacja o chorobie nowotworowej wywraca do góry nogami życie osoby chorej oraz jej całej rodziny.  Jedynym i najważniejszym marzeniem jest otrzymanie szansy na życie. Takie marzenie możesz spełnić właśnie Ty.

Do przyłączenia się do walki z nowotworem krwi zachęca Fundacja DKMS. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeczepienia szpiku lub komórek macierzystych. W Polsce ta fundacja działa jako niezależna organizacja non-profit od 2008 roku. W ciągu zaledwie 8 lat udało się zarejestrować ponad 921 tysięcy potencjalnych dawców.  Ta liczba stale wzrasta.

Do momentu publikacji tego tekstu, na stronie internetowej Fundacji DKMS zarejestrowanych jest 946 652 potencjalnych dawców. Ponad 3 tys. z tej grupy podzieliło się już cząstką siebie. U większości z nich komórki macierzyste pobrane zostały z krwi obwodowej. W 20% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Używana jest specjalna igła.

Liczba potencjalnych dawców jest duża, lecz niestety w wielu przypadkach osoba chora na białaczkę i tak nie może otrzymać komórek macierzystych od drugiej osoby. Dlaczego? Aby doszło do tego doszło, dawca musi być tzw. bliźniakiem genetycznym osoby chorej.  Nie zawsze łatwo jest znaleźć zgodnego genetycznie dawcę. Większa liczba potencjalnych dawców automatycznie zwiększa szansę na życie chorego.

Dołączenie do grona potencjalnych dawców jest bardzo proste. Zrobić to można podczas spotkań organizowanych przez Fundację DKMS oraz za pośrednictwem strony internetowej organizacji. Każda osoba może zarejestrować się tylko jeden raz, być w jednej bazie. Najważniejszymi wymogami jest mieszkanie w Polsce, wiek od 18 do 55 lat oraz dobry stan zdrowia. Istotna jest również waga odpowiednia do wzrostu. Ci, którzy nie mogą zostać dawcami, mają szansę wesprzeć Fundację DKMS poprzez pomoc przy organizowanych przez nią wydarzeniach lub przekazanie darowizny.

Przy rejestracji nie tylko wypełniany jest formularz, ale również pobiera się wymaz z wewnętrznej części policzka. Następnie materiał ten jest badany, a po nim wydawana jest karta dawcy komórek macierzystych. Po otrzymaniu jej pozostaje tylko czekać na telefon z informacją, że zostało się dopasowanym jako dawca. Należy być gotowym na to, że taka chwila nastąpi i nie rezygnować, gdy ona nadejdzie.

MetropoliaBydgoska.PL wspiera akcje Fundacji DKMS i zachęca do przyłączenia się do nich.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail