Bydgoszcz
17C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 17
19C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
26C
Wt
30C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaInowrocławEdukacjaPokaz walk rycerskich w Inowrocławiu
historical-odtworstwo-904716_1280
03.02.2016 | 15:47

Pokaz walk rycerskich w Inowrocławiu

Na zdjęciu: Rycerze na pewno pojawią się w charakterystycznych strojach.

Fot. wolny dostęp

Pasjonaci historii powinni 11 lutego odwiedzić Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Odbędą się tam wydarzenia przygotowane z okazji 695. rocznicy procesu polsko-krzyżackiego o zwrot Pomorza Gdańskiego, który toczył się w Inowrocławiu. 

Uroczystości rozpoczną się od godz. 11:00. Najpierw odbędzie się msza w kościele Św. Mikołaja, podczas której zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca inowrocławski proces. Następnie orszak składający się z przybyłych gości, mieszkańców Inowrocławia oraz członków bractw rycerskich (polskiego i krzyżackiego) przemaszeruje do Muzeum im. Jana Kasprowicza. Nie zabraknie także orkiestry IKS Solino.

Na dziedzińcu muzeum odbędzie się krótki pokaz walki rycerskich. Naukową część obchodów rozpocznie symboliczny wystrzał armatni. Tuż po nim w budynku muzeum zacznie się konferencja naukowa, podczas której zaprezentowanych zostanie 5 wykładów tematycznie związanych z procesem polsko-krzyżackim. Uczestnicy będą mogli poznać m.in. proces inowrocławski z perspektywy polskiej oraz krzyżackiej, dowiedzieć się, jak wyglądał Inowrocław na początku XIV wieku oraz posłuchać o krzyżakach, jako o wspólnocie zakonnej. Odbędzie się również dyskusja dotycząca poruszanych kwestii.

Organizatorzy konferencji to Inowrocławski Klub Dyskusyjny oraz UMK Toruń. Imprezę objął patronatem Starosta Inowrocławski Tadeusz Majewski.

Podobne wpisy

Powiązane treści