Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 20 • L 20
20C
Pon
17C
Wt
19C
Sr
17C
Czw
22C
Pt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPolak, bydgoszczanin z pochodzenia, na ważnym stanowisku w NATO
DSCF0007_1200x800
09.03.2016 | 13:11

Polak, bydgoszczanin z pochodzenia, na ważnym stanowisku w NATO

Na zdjęciu: Bydgoszcz. Siedziba JFTC.

Fot. Stanisław Gazda

Pułkownik Marek Powalski został wybrany na przewodniczącego Rady Polityki i Planowania Zasobów NATO. Taką decyzję podjęli przedstawiciele państw sojuszniczych.

Pułkownik Powalski od 1 września w Kwaterze Głównej odpowiada za zasoby Sojuszu. Jak poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO, płk Powalski będzie pierwszym reprezentantem nowych krajów członkowskich, pełniącym tę funkcję.

Płk Powalski od lat związany jest zawodowo ze strukturami NATO. Najpierw, w latach 2001-2004 pracował w Departamencie Inwestycji Kwatery Głównej NATO, gdzie zajmował się m.in. finansowymi aspektami programu inwestycji w dziedzinie bezpieczeństwa (NSIP). Następnie w latach 2008-2013 zajmował stanowisko ds. zasobów obronnych oraz spraw ekonomicznych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli. Od 2013 r. pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Budżetowego NATO, który wraz z Komitetem Inwestycyjnym bezpośrednio podlega Radzie Polityki i Planowania Zasobów NATO.

Obecnie Rada Północnoatlantycka postanowiła powierzyć mu obowiązki przewodniczącego Rady Polityki i Planowania Zasobów NATO (Resource Policy and Planning Board). Pracę na nowym stanowisku płk Powalski rozpocznie 1 września br. Będzie pierwszym oficerem pochodzącym z nowych krajów członkowskich, któremu powierzono tę funkcję. Rada Polityki i Planowania Zasobów NATO zajmuje się wszystkimi zasobami NATO, w tym: budżetem wojskowym i cywilnym, programem inwestycyjnym oraz skutkami wspólnie finansowanych wydatków osobowych.

Marek Powalski urodził się w Bydgoszczy. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu i Wyższą Szkołę Oficerską Służb Kwatermistrzowskich, a także studia podyplomowe i kursy m.in. w Akademii Obrony Narodowej oraz w Podyplomowej Szkole Marynarki Wojennej USA w Monterey. Pracował w Polskich Siłach Zbrojnych, następnie w Ministerstwie Obrony Narodowej, skąd przeszedł do struktur NATO.

Podobne wpisy

Powiązane treści