Bydgoszcz
14C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 14 • L 14
13C
Pt
13C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
12C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnalePolicjanci rozpoczęli akcję Bezpieczne wakacje 2016. Co takiego będą sprawdzać?
DSCF2262_800x600_1200x800
24.06.2016 | 14:02

Policjanci rozpoczęli akcję Bezpieczne wakacje 2016. Co takiego będą sprawdzać?

Startująca dzisiaj akcja zakończy się ostatniego dnia sierpnia.

Na zdjęciu: Funkcjonariusze będą przemieszczać się nie tylko samochodami.

Fot. Stanisław Gazda

Wraz z początkiem wakacji policjanci rozpoczęli akcję Bezpieczne wakacje 2016. W ramach ogólnopolskich działań, bydgoscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących dzieci oraz dorosłych. 

Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież. Podczas kontroli pojazdów badana będzie również trzeźwość kierujących. Oprócz tego, bydgoscy policjanci będą przyglądać się innym pojazdom przejeżdżającym przez drogi w naszym regionie. Sprawdzane będzie przestrzeganie ograniczeń prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących, lecz zachęcają ich do tego, by sami również się o nie zatroszczyli. Rodzice posyłający dziecko na zorganizowany wyjazd, mogą sprawdzić czy autokar, którym będzie jechała ich pociecha ma np. aktualny przegląd techniczny. Umożliwia to e-usługa „Bezpieczny autobus”. Ponadto mogą oni poprosić policjantów o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu oraz tego, czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze przypominają również o zasadach, których przestrzeganie pozwoli na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i powrót z niego. Poniżej przedstawiamy listę zaleceń policjantów.

Przed wyjazdem sprawdźmy:
– stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego),
– wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica),
– potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym oraz ubezpieczenie OC).

Pamiętajmy:
– dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość jazdy połączona z brawurą.
– korzystajmy z pasów bezpieczeństwa – obowiązek ich stosowania dotyczy również pasażerów. Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa (homologowanym i dostosowanym do wieku i wagi dziecka). Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym, tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera.
– wsiadajmy za kierownicę tylko wtedy, gdy jesteśmy wyspani i w dobrej kondycji. Zmęczenie bowiem osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy poczujemy się znużeni zatrzymajmy się by zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.

Powiązane treści