Bydgoszcz
21C
Słonecznie
46% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 22 • L 18
22C
Wt
24C
Sr
27C
Czw
21C
Pt
21C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaPonad tysiąc atrakcji na uczelniach. Poznaliśmy szczegóły Bydgoskiego Festiwalu Nauki
Michał Cichoracki (WSG), Aleksandra Konopka (CM), Aleksandra Kreńska (UTP), prof. Marek Macko (prorektor UKW), Maria Sobieszczyk (UKW), Justyna Ożóg (BSW) - konferencja dot. Bydgoskich Dni Nauki_SF (2)
09.05.2018 | 15:08

Ponad tysiąc atrakcji na uczelniach. Poznaliśmy szczegóły Bydgoskiego Festiwalu Nauki

Bydgoski Festiwal Nauki w tym roku odbędzie się już po raz dziewiąty.

Na zdjęciu: O propozycjach poszczególnych uczelni na Bydgoski Festiwal Nauki mówili ich koordynatorzy: Michał Cichoracki (WSG), Aleksandra Konopka (Collegium Medicum), Agnieszka Kreńska (UTP), Maria Sobieszczyk (UKW) i Justyna Ożóg (BSW). W środku prorektor UKW - prof. Marek Macko.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ponad tysiąc atrakcji dla najmłodszych i starszych oraz piknik na Wyspie Młyńskiej – takie są plany tegorocznej, dziewiątej edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

W tym roku impreza swoim zasięgiem obejmie nie tylko Bydgoszcz. Część wydarzeń odbędzie się także w Inowrocławiu i Solcu Kujawskim, ale również w Chojnicach i Człuchowie (województwo pomorskie) oraz Działdowie (warmińsko-mazurskie). Dostępnych będzie siedem ścieżek tematycznych: zdrowotna, humanistyczna, przyrodnicza, społeczna, techniczna, artystyczna oraz nauki ścisłe.

W Bydgoskiej Szkole Wyższej priorytetem będą nauki o zdrowiu. Uczelnia przygotowała blisko 150 propozycji na czas wydarzenia. – Dla najmłodszych zaplanowaliśmy anatomiczny świat przedszkolaka i zajęcia z ratownikiem medycznym oraz szkolenia z pierwszej pomocy – mówi Justyna Ożóg, koordynatorka wydarzenia z ramienia uczelni. Ponadto zaplanowano specjalną podróż tramwajem z przystanku Dworzec Główny do przystanku Łoskoń. Odbędą się również warsztaty z zakresu wizażu i kosmetologii.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy ma blisko 190 propozycji. – Najwięcej wydarzeń przygotowaliśmy w ścieżkach technicznej, przyrodniczej i nauk ścisłych – przyznaje Agnieszka Kreńska z UTP. Uczelnia proponuje dla najmłodszych flagową imprezę „Antek – podaj cegłę”. To wydarzenie organizuje wydział budownictwa, architektury i inżynierii środowiska. Ponad 500 dzieci na największej auli zostanie wprowadzonych w świat techniczny. Starsze osoby będą mogły dowiedzieć się, jak przebiegają mediacje sądowe, a na terenach kampusu UTP będzie można zapoznać się z pracą strażaków oraz zobaczyć roboty.

Collegium Medicum przygotowało w sumie blisko 45 propozycji, wśród których znalazły się warsztaty dotyczące zdrowego żywienia, czy poznania rytuałów sali operacyjnej. Wyższa Szkoła Gospodarki z kolei zaprasza na warsztaty z e-sportu. – Choćby we francuskim Nantes e-sport można już studiować – podkreśla Michał Cichoracki z WSG. Ponadto, jednym z punktów będzie możliwość nauczenia się gry na bębnach afrykańskich.

Co zaplanowało UKW? Przede wszystkim aż 464 wydarzenia, a w nich zwiedzanie wieży ciśnień wraz z przewodnikiem, ale także dni serbskie. – Do Bydgoszczy przyjedzie delegacja z Serbii i ambasador tego kraju w Polsce – mówi prof. Marek Macko, prorektor UKW ds. rozwoju i współpracy. Będzie można zapoznać się także z kuchnią i kulturą serbską, obejrzeć kolekcję bałkańską czy wysłuchać wykładu „Serbia-Bałkany-Europa”. Odbędą się również rejsy kutrem „Kazimierz”, czy wystawa „Ojcowie niepodległości”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej oraz opowiastki o osobach, które odegrały znaczący wkład w odzyskanie niepodległości przez nasz kraj, jak np. Józef Piłsudski czy Ignacy Paderewski. Podczas Bydgoskich Dni Nauki, uczelnia ma także opublikować wyniki badań „bydgoscy maturzyści o sobie i świecie”, które przygotowywał zespół pod kierownictwem prof. Romana Lepperta.

Bydgoski Festiwal Nauki rozpoczną się 23 maja w kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a uświetni je występ zespołu Future Folk, zaś ostatniego dnia imprezy (tj. 27 maja) odbędzie się piknik rodzinno-naukowy na Wyspie Młyńskiej (12:00 – 18:00). Pełną listę wydarzeń można znaleźć na stronie festiwalnauki.bydgoszcz.pl.


Powiązane treści