Bydgoszcz
19C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 19 • L 19
21C
Pt
25C
Sob
22C
Nd
24C
Pon
23C
Wt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPoseł Król walczy o Stary Fordon. Pisze do wicepremiera
Piotr Król, Rafał Bruski
23.03.2016 | 19:18

Poseł Król walczy o Stary Fordon. Pisze do wicepremiera

Na zdjęciu: Poseł Piotr Król (z lewej) wspiera działania prezydenta Rafała Bruskiego.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król wystosował w środę pismo do wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Przekonuje w nim, aby przyznać Bydgoszczy wsparcie ze środków rządowych na realizację projektu rewitalizacji miasta, na czym skorzysta między innymi Stary Fordon.

Jak informowaliśmy we wtorek, miasto nad Brdą nie znalazło się w gronie dwudziestu samorządów, które otrzymają dodatkowe środki na działania rewitalizacyjne. Bydgoszcz nie poległa jednak z kretesem – do premiowanego miejsca projektowi „Rzeka możliwości” zabrakło jedynie czterech punktów. Uplasowało się ostatecznie na pozycji nr 21 [CZYTAJ WIĘCEJ].

Poseł Król w środę postanowił w związku z tym zaapelować do wicepremiera Morawieckiego, aby przy dystrybucji rządowych środków uwzględnił jednak aplikację Bydgoszczy. Jak czytamy w liście skierowanym do szefa resortu rozwoju, języczkiem u wagi jest tutaj możliwość modernizacji terenów Starego Fordonu. „To w dużym uproszczeniu jedna z dwóch części Fordonu – z historyczną zabudową, kilkusetletnią historią, ale i problemami społeczno-gospodarczymi” – pisze poseł PiS. I dodaje, że rewitalizacja dwóch staromiejskich obszarów – ścisłego centrum Bydgoszczy i niegdysiejszego samodzielnego miasta Fordonu – stworzy nadrzeczną część rekreacyjną miasta, ale i podniesie jego walory turystyczne. „Ma to ponadregionalne znaczenie z uwagi na skrzyżowanie dwóch międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70” – dodaje Piotr Król.

Parlamentarzysta partii rządzącej podkreśla, że liczy na przychylność wicepremiera. – Zapewniłem go, że celem rewitalizacji jest włączenie w nią inwestorów prywatnych, a także mieszkańców – przekonuje. Jak podkreśla, złoży się to na podniesienie kapitału społecznego „wzmacniającego trwałość realizowanych przedsięwzięć”.

Przypomnijmy, że kilkanaście dni temu przedstawiciele bydgoskiego ratusza oraz Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej spotkali się z mieszkańcami Starego Fordonu, aby przeanalizować z nimi pierwszą część rewitalizacji zamieszkanego przez nich obszaru. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwają do poświątecznego wtorku, 29 marca.

Powiązane treści