Bydgoszcz
8C
Opady
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 8 • L 8
14C
Wt
12C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
14C
Sob
ZDMiKP: Kolizja w pobliżu przystanku Gdańska/Stadion Zawisza. Możliwe są opóźnienia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPoseł Stasiński i ZS Budowlanych pomogą ofiarom nawałnic. Zaangażowało się też Łochowo
Spotkanie w Zespole Szkół Budowlanych
19.09.2017 | 12:30

Poseł Stasiński i ZS Budowlanych pomogą ofiarom nawałnic. Zaangażowało się też Łochowo

Pomoc uczniów realizowana będzie w ramach pratyk zawodowych.

Na zdjęciu: Robocza narada w Zespole Szkół Budowlanych.

Fot. Stanisław Gazda

Z panią dyrektor Technikum Budowlanego w Bydgoszczy będziemy organizować roboty dla uczniów, którzy w ramach praktyk będą tam pomagać. Chodzi o proste czynności, np. sprzątanie, malowanie czy gipsowanie. Chcemy odwiedzić miejscowości Wąwelno, Skoraczewo i Tonin, by pomóc tamtejszym mieszkańcom – powiedział w rozmowie z nami Poseł na Sejm RP Michał Stasiński.

Gdy skontaktowaliśmy się z panią dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Magdaleną Popielewską, przerwaliśmy trwające właśnie spotkanie dyrekcji szkoły i nauczycieli dotyczące doprecyzowania szczegółów wspólnego działania.

Dyrektor potwierdziła, iż uczniowie w pierwszej kolejności pojadą do Tonina. Tam będą w budynku pani sołtys wykonywać ocieplenie poddasza, kładli płyty stropu, a na innym z domów będą odtwarzać dwa zniszczone kominy. W Skoraczewie, w jednym z domów będą kładli posadzkę o powierzchni ponad 100 m. kwadratowych.

Wczoraj nasi nauczyciele wraz z panem posłem przeprowadzili na miejscu wizję lokalną i zebrali informacje na temat najpilniejszych spraw do wykonania. Pan poseł pomaga nam w dojazdach, materiałach. My oddelegujemy trzy ekipy złożone z 8-10 uczniów i po dwóch nauczycieli opiekunów. Wszystkie te działania odbywać się będą w ramach praktyk zawodowych uczniów. Jeżeli ludzie są w potrzebie, a my mamy możliwość im pomóc, to jak tu tego nie robić! Zakasujemy rękawy i pomagamy! – mówi Magdalena Popielewska.

Do rozmowy włączył się również poseł Michał Stasiński, informując iż na pomysł takiej właśnie konkretnej pomocy wpadł dokonując objazdu zniszczonych przez nawałnicę miejscowości. I mocno ubolewa nad tym, że nie powstało jedno miejsce, które byłoby bazą informacyjną z pozyskanymi od wójtów gmin danymi adresowymi i konkretnymi potrzebami konkretnych osób. Poseł zasugerował, by taką skrzynką kontaktową stał się portal Metropolia Bydgoska. pl.

Słowa ogromnego uznania dla dyrekcji i uczniów Zespołu Szkół Budowlanych. Padło hasło i natychmiast był odzew. Tu są naprawdę fantastyczni ludzie! – chwali szkołę poseł Stasiński.

Potrzeby są ogromne. Zwłaszcza chodzi o wyposażenie domów: meble, łóżka, szafki.

Na redakcyjną skrzynkę mailową otrzymaliśmy także informację z Łochowa dotyczącą pomocy dla Tonina:

Wspólna akcja zbierania darów prowadzona przez  Gminne Centrum Kultury, strażaków  z  OSP Łochowo oraz Sołtysa i Radę  Sołecką wczoraj została zakończona, a jej efekty przekazane na ręce Pani Anny Czajka – Sołtys m. Tonin  w gminie Sośno.

Ponad trzy tygodnie temu, krótko po nawałnicy, jaka nawiedziła nasz region, wspólnie z radą sołecką i Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach postanowiliśmy rozpocząć zbiórkę darów dla osób poszkodowanych podczas tej tragedii. Rozmiar strat, jakich doświadczyli mieszkańcy Tonina opisała nam jedna z mieszkanek Łochowa p. Katarzyna, która pochodzi z tamtych rejonów. Telewizja Bydgoszcz wyemitowała reportaż o pani sołtys – Annie Czajka, której wichura zerwała cały dach oraz piętro domu w którym  mieszkała wraz z mężem i dwójką małych dzieci.  Nie zastanawiając się długo wspólnie z radą  sołecką postanowiliśmy pomóc pani sołtys.  Były potrzebne  środki czystości, artykuły szkolne, materiały budowlane, odzież i suchy prowiant. Proboszcz  z naszej parafii ks. Janusz Sawicki  nagłośnił podczas niedzielnych mszy komunikat o trwającej zbiórce dla tych osób. Włączyli się strażacy z OSP w Łochowie, którzy zrezygnowali z diet wypłaconych za pracę przy usuwaniu skutków nawałnicy, zakupili środki czystości oraz materiały budowlane. Mieszkańcy z Łochowa i nie tylko przekazywali dary, które przez trzy tygodnie zbieraliśmy w Ośrodku Kultury. Włączyli się Radni Gminy Białe Błota. Zebraliśmy sporą ilość najpotrzebniejszych rzeczy, które dzisiaj wspólnie ze strażakami zawieźliśmy do Tonina. Na miejscu przywitała nas uśmiechnięta pani Ania, która od czasu tej wichury wspólnie z dziećmi mieszka w przyczepie kempingowej. Oprowadziła nas po jeszcze nie wykończonym domu, pokazała stertę cegieł jakie zostały zrzucone przez wiatr ze szczytów jej domu.  Dzieci wdzięczne za każdy gest, pomagały nam nosić dary, które następnie zostaną rozdane przez panią sołtys, rodzinom które znalazły się w podobnej sytuacji, jak ona sama – relacjonuje Sławomir Ruge, sołtys Łochowa, który dziękuje wszystkim mieszkańcom za okazaną pomoc.

Warto dodać, że na cegłach mieszkańcy Łochowa wyryli swoje podpisy, które świadczą o tym, że sołectwo i OSP włożyły swoją małą cegiełkę na rzecz odbudowy tej miejscowości.

Powiązane treści