Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 8km/h SSE
H 4 • L 4
-0C
Pt
-5C
Sob
-6C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePowstanie kolejne lotnisko. Złe wieści dla Bydgoszczy?
port baranow
19.09.2017 | 15:12

Powstanie kolejne lotnisko. Złe wieści dla Bydgoszczy?

Budowa kolejnego lotniska blisko granic województwa z pewnością nie będzie sprzyjała rozwojowi bydgoskiego portu lotniczego.

Na zdjęciu: Centralny Port Lotniczy może być wzorowany na brytyjskim Heathrow.

Fot. Heathrow Airport

Dwie i pół godziny jazdy samochodem z Bydgoszczy, niespełna dwie godziny z Torunia i godzina dwadzieścia minut z Włocławka – tyle czasu zajmie dojazd do nowego portu lotniczego w województwie Mazowieckim mieszkańcom regionu.

Centralny Port Lotniczy ma być sztandarową inwestycją Prawa i Sprawiedliwości. Z nieoficjalnych informacji Internetowej Agencji Radiowej potwierdzonych przez dwa wiarygodne źródła nowe lotnisko miałoby powstać w Baranowie – 40 kilometrów na zachód od Warszawy. Szacowana przepustowość lotniska ma wynosić nawet 50 milionów pasażerów rocznie, a koszt jego budowy wyniesie aż 35 miliardów złotych! Co to oznacza dla Bydgoszczy? Przede wszystkim odpływ potencjalnych pasażerów z wschodniej części województwa. Już dzisiaj wielu mieszkańców Włocławka korzysta z portów lotniczych w Modlinie czy Łodzi, a ten najnowszy będzie zlokalizowany jeszcze bliżej.

Teoretycznie w 2032 roku bydgoski port lotniczy powinien obsługiwać już milion pasażerów rocznie. W praktyce plany te będą trudne w realizacji: zgodnie z masterplanem przygotowanym w 2014 roku przez Airport Research Center już za 6 lat powinniśmy obsługiwać ponad 600 tysięcy pasażerów. Tymczasem tegoroczne wyniki świadczą raczej o tendencji spadkowej, niż o nagłym wzroście. Budowa kolejnego lotniska blisko granic województwa z pewnością nie ułatwi realizacji ambitnych planów. Zagrożenia nie widzą jednak przedstawiciela bydgoskiego portu. – Istotą portów regionalnych jest zapewnienie atrakcyjnych połączeń dla mieszkańców regionu. Mogą oni w szybko i wygodnie dostać się lotnisko – często nawet komunikacja miejską – polecieć do większego Portu przesiadkowego, popularnej destynacji czy na wymarzone wakacje. Nasi pasażerowie cenią sobie tą bliskość. Proponowana lokalizacja CPL jest oddalona od tzw. catchment area bydgoskiego lotniska, czyli zasięgu jego oddziaływania. Na tym etapie nie widzimy bezpośredniego zagrożenia dla naszego Portu, ale oczywiście z uwagą śledzimy informacje dotyczące projektu nowego lotniska – wyjaśnia Artur Niedźwiecki z biura prasowego bydgoskiego lotniska.

Powiązane treści