Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 9 • L 9
8C
Sr
11C
Czw
10C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPraca, zatrudnienie: Wyjątkowo dobry rok
Powiatowy Urząd Pracy Bydgoszcz
20.11.2015 | 13:02

Praca, zatrudnienie: Wyjątkowo dobry rok

Mamy najniższe bezrobocie od siedmiu lat!

Na zdjęciu: Nietylko Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy ma powody do zadowolenia - bezrobotni i poszukujący pracy też.

Fot. Stanisław Gazda

Kończący się 2015 rok jest wyjątkowo dobry, zarówno dla Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, jak też dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Od siedmiu lat nie było tak niskiej stopy bezrobocia.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że w tym roku PUP w Bydgoszczy udało się pozyskać prawie 21 tysięcy ofert pracy, to rekordowa liczba w całym dotychczasowym, piętnastoletnim okresie istnienia urzędu. Rok jeszcze się nie zakończył, a ofert nadal przybywa. Optymistycznym zjawiskiem jest także równomierny spadek bezrobocia zarówno w Bydgoszczy, jak też powiecie bydgoskim. To odpowiednio o 3207 i 1246 osób bezrobotnych mniej. Powiat bydgoski jest jedynym powiatem ziemskim w Polsce, gdzie stopa bezrobocia jest niższa niż średnia krajowa.

Przyczyn ożywienia na rynku pracy, a tym samym spadku stopy bezrobocia upatrywać należy w rozwoju inwestycji, jakie realizowane są w mieście w tym m.in. na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, dobrej koniunkturze firm od wielu lat działających na terenie Bydgoszczy oraz w szeregu działaniach związanych z dostosowaniem oferty szkół do potrzeb pracodawców. Nie do przecenienia było pojawienie się w Bydgoszczy atrakcyjnych instrumentów motywacyjnych w formie ulg i innych zachęt dla dla firm i instytucji.

W Bydgoszczy na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 7,4. Na koniec października bieżącego roku jest to wartość rzędu 5,5, a więc odnotowujemy spadek o prawie 2 procent. W liczbach to jest ponad 3200 osób bezrobotnych mniej, czyli ich ilość z ponad 12 tysięcy zmniejszyła się do 8900. Podobnie rzecz się ma w powiecie bydgoskim. Zaczynaliśmy rok liczbą prawie 4700 bezrobotnych, dziś mamy ich 3450, czyli odnotowaliśmy zmniejszenie się liczby o 1250 osób, co daje spadek stopy bezrobocia z poziomu 11,8 do 8,9 procent – wylicza Tomasz Zawiszewski – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.

Byłoby idealnie, gdyby takie tendencje utrzymały się jak najdłużej, ale na horyzoncie widać też obawy. Część pracodawców już dziś sygnalizuje duży problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Brakuje fachowców przede wszystkim w branżach: mechanicznej, operatorów obrabiarek, spawaczy, kierowców z kategoriami prawa jazdy C i E. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest, przy dużej ilości ofert ich niska atrakcyjność płacowa. Jedynym rozwiązaniem jest zlikwidowanie dysproporcji pomiędzy oczekiwaniami pracowników a warunkami proponowanymi przez pracodawców.

 

Powiązane treści